Strona Główna » Dom i Rodzina » Jak być dobrą mamą?

Każda z nas chciałaby mieć gotową receptę na to jak być dobrą mamą. Tymczasem jest ona zapisana głęboko w matczynych sercach. Dzięki niej wiemy czego potrzebuje dziecko, jak się czuje, a nawet uruchamiamy niesamowitą intuicję, która pozwala nam widzieć niewidzialne. Czasem jednak zapominamy o czymś bardzo ważnym – dla każdego dziecka mama jest osobą dobrą, kochaną, najlepszą. A my tylko musimy się zastanowić, co jeszcze można robić, żeby stać się nie tylko dobrą ale też super mamą!

Kiedy mamie zapala się czerwona lampka…

 

Wątpliwości o tym, czy jest się dla swojego dziecka wystarczająco dobrą mamą pojawiają się od czasu do czasu. Niekiedy też przychodzą smutne, a nawet gorzkie refleksje o zachowaniach wobec dziecka z minionego dnia. Jeśli coś zrobisz nie tak albo potraktujesz malucha zbyt emocjonalnie, po prostu to czujesz. Wiesz, że coś poszło nie tak i dręczą cię wyrzuty sumienia. Postanawiasz – nigdy więcej tego nie zrobię! I rzeczywiście – nie robisz. Przy kolejnej podobnej sytuacji zapala się czerwona lampka, która hamuje lawinę niepożądanych zachowań.

 

Staraj się nie krzyczeć na swoje dziecko. Czy to możliwe? Na pewno jest bardzo trudne. Zwłaszcza w czasach, kiedy nerwowość, gwałtowność i walka o przetrwanie powodują buzujące w nas emocje. Mnie nie zawsze się to udaje, ale staram się. Nie przelewaj swoich frustracji i stresu na dziecko. Jeśli więc zobaczysz, że w twoim mniemaniu maluch rozrabia albo po prostu też ma gorszy dzień, nie krzycz. Zanim to zrobisz zastanów się, czy krzyk ci pomoże, ulży. Pewnie tylko na chwilkę, bo potem pojawią się wyrzuty sumienia.

 

Nie bój się przepraszać swojego dziecka. Jeśli wymagasz od niego, żeby przepraszało ciebie za drobne przewinienia, sama naucz się je przepraszać za swoje. I wcale nie chodzi o to, żeby najpierw dać mu klapsa a potem przepraszać. O klapsach tutaj nie ma mowy!

 

Znajdź czas na rozmowę i zabawę

 

Rozmawiaj z dzieckiem. O wszystkich ważnych i nieważnych sprawach. Nawet jeśli ono jeszcze nie umie mówić. Podczas takich rozmów, często zabawnych  i ekspresyjnych, odkryjesz jak wspaniałe i inteligentne jest twoje dziecko. Zobaczysz jak szybko się uczy a już wkrótce zaskoczy nowymi słowami. Dzieci kochają rozmowę, bo wtedy poświęcamy im sto procent uwagi. Dlatego patrz na swoje dziecko kiedy mówisz, obserwuj je uważnie kiedy ono mówi do ciebie. I usłysz je, a nie tylko słuchaj.

 

Masz dużo pracy, obowiązków i często nie wiesz w co ręce włożyć. Ale postaraj się znaleźć w tej swojej gonitwie czas dla dziecka. Oto prosty sposób na to, jak zostać dobrą mamą. Poświęć dziecku tyle uwagi, ile możesz, pokazuj mu, że pamiętasz o jego istnieniu nawet, jeśli gotujesz obiad czy właśnie siedzisz nad stertą papierów. Pobaw się z nim. Bądź super mamą, która potrafi się ze swoim dzieckiem bawić i bądź szczera, zaangażowana w tej zabawie. Dzieci najbardziej lubią właśnie takie chwile, kiedy mama jest tylko mamą.

 

Jesteś super mamą!

 

Jak być dobrą mamą wiesz. Żeby zostać super mamą, musisz się trochę bardziej wysilić. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz mamą idealną. Bo takich po prostu nie ma! Masz prawo do zmęczenia, znużenia codziennością, a nawet do złości na nadmiar obowiązków w pracy. Ale zawsze kochasz swoje dziecko i jego dobro jest dla ciebie nadrzędne. I to już pretenduje cię do tytułu najlepszej mamy na świecie.

 

Autorka : Karolina Klewaniec

www.cukromania.blogspot.com

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *