Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Sposób na bezsennośc: jak spać, by się wyspać?

Sposób na bezsennośc: jak spać, by się wyspać?

Aby prawidłowo funkcjonować, każdy człowiek musi przestrzegać pewnych ważnych zasad, które pozwolą mu na zachowanie dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Zarówno dieta, jak i ćwiczenia fizyczne, a także odpowiednio długi czas snu, wpływają na stan naszego organizmu i przesądzają o naszej dyspozycji w ciągu całego dnia.Niestety jeśli chodzi o sen, bardzo wiele osób boryka się z problemami, które nie pozwalają nam cieszyć się godzinami nocnego odpoczynku. Takim osobom potrzebny jest skuteczny sposób na bezsenność, bowiem brak snu przez dłuższy czas bardzo osłabia organizm.

Bezsenność – co to takiego?

Przyjmuje się, że jako bezsenność traktujemy stan, w którym problemy z zaśnięciem i przespaniem całej nocy powtarzają się co najmniej trzy noce w tygodniu przez okres miesiąca. Jeśli więc zastanawiasz się czy twoim problemem jest właśnie bezsenność, a problem ze snem pojawia się właśnie z taką lub większą częstotliwością, powinieneś czym prędzej zareagować.

Przyczyny bezsenności są różne, u każdego człowieka jest to kwestia wysoce zindywidualizowana. Nierzadko dochodzi do sytuacji wieloobjawowej bezsenności, wynikającej po prostu z naszych błędów, których wyeliminowanie przywraca spokój i pozwala spać spokojnie całą noc.

sposób na bezsenność

Najczęstsze przyczyny braku snu, które fundujemy sobie sami, to:

  1. Duszne pomieszczenie – dobrze wiesz, jak ciężko oddycha się w zatłoczonych pomieszczeniu lub takim, które nie posiada wystarczającej wentylacji. To samo dotyczy snu. Sypialnia powinna być dobrze przewietrzona, aby łatwiej nam się oddychało. Nie zapomnij też o regulacji temperatury. Zbyt wysoka jest jednym z najczęstszych powodów problemów z zaśnięciem. A zatem – świeże powietrze i obniżona temperatura. Od tego trzeba zacząć.
  2. Niewygodne łóżko – czy wyobrażasz sobie siedzieć osiem godzin w pracy na krześle, które nie posiada oparcia, a siedzisko jest tak twarde, że ledwo możesz wytrzymać na nim kilka minut? Oczywiście, że nie. To samo dotyczy snu. Jeśli masz zbyt twarde lub zbyt miękkie łóżko, z całą pewnością może to być przyczyna twojej bezsenności. Materac powinien być sprężysty, dość gruby i w żądnym razie nie za miękki. Bardzo ważne jest też ułożenie głowy, która nie powinna spoczywać na wysokiej poduszce, gdyż w ten sposób łatwo nabawić się bolesnych dolegliwości karku, pleców i szyi.
  3. Stres – no tak, któż dzisiaj nie boryka się z sytuacjami stresogennymi. Praca, domowe obowiązki, kredyt na głowie, szkolne problemy dorastających dzieci itd. Wszystko to powoduje, że nasze myśli wciąż zaprzątają sprawy uniemożliwiające relaksację i odprężenie. Tymczasem jest to ogromnie ważne tuż przed snem. Umysł nieobciążony myślami o problemach łatwiej się regeneruje.
  4. Choroba – tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Choroba odbiera nam siły witalne, męczy cały organizm, który zmaga się z wirusem lub infekcją i bardzo często nie pozwala zasnąć.
  5. Zła dieta – najczęściej popełnianym błędem żywieniowym, który wpływa na pogorszenie jakości snu, jest przejedzenie się przed pójściem do łóżka. Zbyt obfity posiłek sprawia, że układ trawienny zamiast odpoczywać, musi pracować na wysokich obrotach. Człowiek czuje się ociężały, jest mu za gorąco i męczy się.
Przeciwdziałanie bezsenności

Skuteczny i jedyny właściwy sposób na bezsenność powinien wobec tego odpowiadać na wszystkie wskazane powyżej czynniki w taki sposób, by je eliminować i tym samym zapewnić sobie spokojną noc:

  1. Świeże powietrze – jego dopływ do miejsca, w którym śpisz, jest niezbędnym czynnikiem pomagającym w zasypianiu.
  2. Odpowiednia dieta – zapomnij o kalorycznych, tłustych daniach na gorąco, serwowanych przed snem. Ostatni posiłek powinieneś zjeść około 2-3 godziny przed pójściem do łóżka i powinna to być raczej lekka kolacja, bogata w węglowodany, które uspokajają i wyciszają organizm. Zbyt wiele alkoholu przed snem również obciąża organizm.
  3. Sok z wiśni – wielu lekarzy zaleca wypicie przed snem szklanki soku z wiśni (30ml syropu rozcieńczonego wodą mineralną), z uwagi na to, że wiśnie zawierają sporą ilość melatoniny, która do spokojnego snu jest nam niezbędna.
  4. Spacer – generalnie ruch na świeżym powietrzy bardzo pomaga w zaśnięciu. Dobrym sposobem na dotlenienie organizmu będzie np. długi spacer po kolacji. Jednocześnie odpręży, zrelaksuje i pozwoli dotlenić komórki ciała.
  5. Herbatki ziołowe – pomogą w wyciszeniu organizmu oraz uspokojeniu, jeśli męczą cię jakieś nierozwiązane stresujące sytuacje. Najlepsze na dobry sen są takie zioła, jak kozłek lekarski, szyszki chmielu czy melisa.
  6. Relaksacja – spokojna muzyka, medytacja, kąpiel lub wolny taniec pomogą się zrelaksować i wyciszyć, co bardzo pomaga przed snem.
  7. Olejki eteryczne – niektóre zapachy działają kojąco, łagodzą stres i pozwalają na odprężenie. Są to między innymi olejki z lawendy, migdałów, kuminu czy jałowca.
Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *