Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Właściwości zielonej herbaty – 7 powodów, dla których warto ją pić

Właściwości zielonej herbaty – 7 powodów, dla których warto ją pić

Zielona herbata jest naparem przyrządzanym z liści herbaty chińskiej. Jest najstarszą ze wszystkich herbat, liczy sobie już ponad 5000 lat. W związku z panującą modą na zdrowe odżywianie, zielona herbata zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. W przeciwieństwie do innych herbat nie jest fermentowana, przez co zachowuje więcej składników mineralnych. Jakie są właściwości zielonej herbaty i dlaczego warto ją pić?

1

  1. Działanie pobudzające i odprężające. Napar z pierwszego parzenia zielonej herbaty o delikatnym aromacie ma właściwości pobudzające, dzięki zawartości teiny, czyli inaczej kofeiny. Po jej wypiciu zwiększy się Twoja koncentracja a uczucie senności i znużenia minie w mgnieniu oka. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia. Jest to ogromna zaleta zielonej herbaty, ponieważ może zastępować czarną kawę, będąc jej zdrowszym odpowiednikiem. Reguluje też pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi różnego rodzaju bóle. Drugie parzenie tej samej herbaty działa uspokajająco i odprężająco, ze względu na bardziej intensywny aromat.
  2. Bomba mineralno-witaminowa. Zielona herbata jest niezwykle bogata w witaminę C, E, B, P. Ponadto jest źródłem aminokwasów, fluoru (zapobiega próchnicy), olejków eterycznych, soli mineralnych oraz garbników, które zapobiegają nowotworom.
  3. Wpływ na układ krążenia. Obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko wystąpienie chorób serca. Wszystko dzięki zawartych w zielonej herbacie flawonidów (silnych antyoksydantów, neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników), które wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi. Jakby tego było mało obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, chroniąc Cię przed miażdżycą.
  4. A kysz bakterio! Zielona herbata działa antybakteryjnie i antywirusowo, a to wszystko za sprawą zawartej w niej taninie. Dodatkowo przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu. Jest dobrym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym ( grypy, biegunki, stany zapalne śluzówki jamy ustnej). Polecana jest także osobom cierpiącym na nadkwaśność soku żołądkowego, gdyż dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci.
  5. Ostudzonego naparu z zielonej herbaty używa się do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz powiek.
  6. Zielona herbata wspomaga odchudzanie, ponieważ przyśpiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci. Wszystko dzięki działaniu flawonowi, hamujących aktywność enzymów, które przyczyniają się do odkładania tłuszczu w organizmie. Dzięki dobroczynnym właściwościom zielonej herbaty wchodzi ona w skład wielu suplementów diety, które wspomagają odchudzanie.
  7. Działania upiększające. Zielona herbata jest składnikiem wielu kosmetyków mających poprawić nasza urodę. Posiada zdolność zwalczania wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Co więcej, niezwykle skutecznie likwiduje problemy ze skórą i łagodzi podrażnienia. Hamuje aktywność enzymów nasilających pracę gruczołów łojowych i pomaga w leczeniu trądziku. Ze względu na obecność w zielonej herbacie katechinie i kofeinie jest niezbędna przy walce z cellulitem. Ponadto chroni skórę przez szkodliwym działaniem promieni UV oraz zapobiega wypadaniu włosów, wzmacniając je i przyspieszając ich wzrost.

1

 

1

Lecznicze właściwości zielonej herbaty sprawiają, że jest składnikiem wielu diet, nie tylko tych wspomagających odchudzanie. Odpowiednio dobrana i parzona ma doskonały wpływ na Twoje zdrowie. Możesz również przygotować ją w wersji mrożonej z dodatkiem lodu, liści mięty i cytryny – idealnie ugasi pragnienie! Zaparz filiżankę zielonej herbaty, rozsiądź się wygodnie w fotelu i pozwól, by jej cudowne właściwości zdziałały w Twoim organizmie cuda!

Autor: Malwina Witasińska

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *