Miski, z których pies będzie jadł i pił powinny być odpowiednio dostosowane do jego wielkości i rasy. Najlepiej, by nasz pupil posiadał osobne miski do karmy i wody. Należy zwrócić uwagę na to, jakiej wysokości będzie nasz pupil. Jeśli będzie on dość wysoki, a miska postawiona na ziemi zmusi go do nadmiernego schylania, koniecznie zainwestujmy w specjalny stojak do misek. Pies bowiem nie nałyka się wtedy powietrza podczas jedzenia, co zapobiegnie wzdęciom, a nawet tak groźnym skrętom żołądka. Dla ras z długimi uszami przyda się tzw. miska „spanielówka”, która dzięki swojej budowie zapobiegnie dostaniu się uszu do pokarmu lub wody.
Jak każdy członek rodziny, tak i pies powinien mieć swoje miejsce do spania. O ile niektórzy właściciele pozwalają swoim milusińskim spać w swoim własnym łóżku, o tyle pies mimo tego powinien mieć swoje miejsce. Może to być standardowe legowisko oferowane przez sklepy zoologiczne, poduszka, kawałek materaca lub koszyk odpowiednio posłany. Pamiętajmy jednak, by legowisko dla psa było odpowiedniej wielkości. Pies musi dać radę się w nim swobodnie wyciągnąć wszerz jak i wzdłuż. Usytuowanie legowiska też ma znaczenie – powinno być to miejsce ustronne, ciche i wolne od przeciągów.
Tak jak kupujemy zabawki adekwatne do wieku dziecka, tak i dla szczeniaczka powinny być one odpowiednio dopasowane. Tak więc dużej rasie nie polecamy zabawek z małymi częściami, które po prostu mogłyby być przez psa zjedzone, a małym rasom na nic piłka, która nie zmieści się do pyska. Najodpowiedniejszą pierwszą zabawką będzie klasyczne ringo lub ta w postaci kawałka sznura. Jeśli pies ma dość duże skłonności do gryzienia czegokolwiek i zjadania dziwnych rzeczy, zwróćmy uwagę na trwałość i materiał z którego zrobiona jest zabawka. Plastikowe są bardzo podatne na gryzienie, a w efekcie pies może połknąć odgryzione elementy.
Wielu może zapytać ‚po co nam kocyk skoro pies ma już legowisko?’ . Jest to bardzo dobre pytanie, na które spieszymy z odpowiedzią. Otóż mając psa nieunikniona będzie np. wizyta u weterynarza. Warto wtedy mieć ze sobą koc, który położymy na kozetkę u pana doktora, a na nim umieścimy pieska, szczególnie kiedy jest to mały zwierzak. Weterynarza odwiedzają codziennie dziesiątki zwierząt, zwłaszcza chorych. Kocyk będzie swego rodzaju izolacją od potencjalnych zarazków, a znajomy zapach doda otuchy często wystraszonemu wizytą zwierzęciu.
Są to bardzo istotne elementy naszej psiej wyprawki. Powinniśmy uczyć szczenię od bardzo małego chodzenia na smyczy, gdyż umiejętność ta jest niezbędna, choćby podczas spacerów. Obroża powinna być regulowana, dzięki czemu wraz z wzrostem psa dostosujemy jej obwód, nie powinna uciskać ani posiadać elementów, które drażniły by psa. Smycz musi być odpowiednio długa, nie za krótka ale też niezbyt długa, a karabińczyki powinny być solidne by mieć pewność, że podczas gwałtowniejszego szarpnięcia nie obluzują się.
W zależności od tego, jakiej rasy jest nasz pies bądź jaką posiada sierść, powinniśmy do tego dobrać odpowiednią szczotkę lub grzebień. Tzw. „pudlówka” idealnie nada się do wyczesywania podszerstka, a szczotka z krótszymi igłami będzie dobra dla psów o sierści krótkiej.
Podobnie jak sprzęt do czesania, tak i szampony oraz kosmetyki do pielęgnacji są równie istotne. Rynek oferuje całą gamę dostosowanych do danej rasy specyfików, od szamponów, odżywek do preparatów do czyszczenia uszu czy oczu. Warto się tym zainteresować, gdyż odpowiednia higiena naszego psa będzie miała później odzwierciedlenie w jego zdrowiu i formie.
Innymi przydatnymi gadżetami na pewno okaże się transporter, w przypadku małego pieska jest on niemalże niezbędny do wszelkich podróży. Pomocne okażą się także specjalne pasy samochodowe dla psów, zapewniających bezpieczeństwo podczas jazdy, czy kennel klatka, która umieszczona w aucie również może służyć jako wygodne i bezpieczne miejsce do podróżowania. Może ona także służyć jako swego rodzaju legowisko dla psa, wyłożona kocem lub legowiskiem. Do pielęgnacji posłużyć mogą specjalne nożyczki do pazurków, jeśli zdecydujemy się sami je skracać bez pomocy weterynarza lub groomerskie nożyczki.