Strona Główna » Pieniądze » Zdolność kredytowa od A do Z

Zdolność kredytowa od A do Z

Planujesz jakąś poważną inwestycję, ale brakuje tobie gotówki na jej realizację? Jedynym, dobrym rozwiązaniem wydaje się być w tym przypadku zaciągnięcie kredytu. Jednak to wcale nie musi być takie proste. Czy wiesz, jak wygląda twoja zdolność kredytowa, oraz od czego ona zależy? Jeśli nie, koniecznie sprawdź, co może ją obniżać, a jednocześnie jak ją podwyższyć. Bo od tej zdolności właśnie będzie zależało to, czy otrzymasz kredyt na satysfakcjonującą cię kwotę, czy też nie.

Zdolność kredytowa – co ją skutecznie obniża?

Otrzymałeś właśnie złą informację, dotyczącą twojej zdolności kredytowej? Jest zbyt niska, by spełnić twoje marzenia? To jeszcze nie koniec świata. Okazuje się, że w można w nietrudny sposób sobie tą zdolność podnieść. Co wpływa na nią negatywnie?

  • rodzaj zatrudnienia. Pewnie masz świadomość, że najlepiej dla ciebie, jeśli będziesz zatrudniony na standardową umowę o pracę. W przeciwnym razie – na przykład w przypadku umowy o dzieło, twoja zdolność kredytowa drastycznie spada. Chodzi tutaj oczywiście o to, żeby dochód był stały, i żeby osoba starająca się o kredyt mogła zachować płynność finansową. Jeżeli zatem pracujesz na umowę cywilnoprawną albo też posiadasz własną działalność, niezależnie od tego ile zarabiasz, niektóre banki mogą obniżyć znacznie twoją zdolność kredytową. Dlatego jeśli zależy tobie na kredycie  w wysokiej kwocie, lepiej dogadać się z pracodawcą i podpisać na jakiś czas umowę o pracę.
  • liczy się twój wiek. Każdy bank stara się obliczyć wiarygodność kredytobiorcy. Liczy się tutaj zatem nie tylko to, ile on  zarabia, ale również fakt ile ma lat. Skoro kredyt hipoteczny ma być przyznany na  35 lat, to bank udzieli go chętnej młodemu przedsiębiorcy bo ma większą pewność, że ten zdąży go spłacić.
  • koszt utrzymania – zdolność kredytowa jest wyliczeniem możliwości sprawy kredytu. Zatem jeśli nawet zarabiasz 5000 zł, a wydajesz miesięcznie na koszt utrzymania ponad 4000 nie będziesz mógł otrzymać kredytu wyższego niż to, co pozostanie po odliczeniu kosztów. Im większe masz dochody, a jednocześnie mniejsze zobowiązania, tym lepiej dla ciebie, bo zdolność kredytowa wyższa. Ale wydatki to nie wszystko. Istotna jest także ilość osób, które z tobą mieszkają, i współtworzą twoje gospodarstwo domowe. Jeśli jest to współmałżonek, czy dzieci, zdolność kredytowa maleje. Najtrudniej zatem będzie pozyskać kredyt rodzinom wielodzietnym, nawet jeśli świetnie radzą sobie w swojej sytuacji.
  • karty kredytowe i debetowe – to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy często brakuje tobie gotówki. Możesz w każdej chwili podejść do bankomatu, i uaktywnić debet. Ale musisz pamiętać, by z takich rozwiązań korzystać mądrze, bo w przeciwnym razie szybko zapętlisz się finansowo. Musisz jednak wiedzieć, że posiadanie takich kart znacznie obniża twoją zdolność kredytową. Dlatego jeżeli jesteś zainteresowany pożyczką bankową, najpierw rozwiąż umowę związaną z debetem i kartą kredytową.
  • waluta dochodu – to też istotna kwestia mająca wpływ na zdolność kredytową. Najlepiej dla ciebie, jeśli będziesz miał wypłacane wynagrodzenie w złotówkach.
  • scoring kredytowy – znasz to pojęcie? To jest ocena klienta, której dokonuje bankowy analityk na podstawie wielu szczegółów. Tutaj liczy się zatem też historia kredytowa. Wiek, stan cywilny itp.

Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na naszą zdolność kredytową. Łatwiej jest  też na przykład zaciągnąć pożyczkę osobie, która już wcześniej brała jakieś kredyty i zawsze je spłacała w terminie. Dzięki takim sytuacjom, dbamy o naszą zdolność kredytową. Jeśli masz problem z otrzymaniem pożyczki, a nie zależy tobie na czasie, a dodatkowo wiesz, że to przez brak zdolności kredytowej, możesz wziąć na raty jakiś drobny sprzęt i go spłacić – na przykład w ciągu pół roku. Twoja zdolność kredytowa wzrośnie niemalże od ręki.

Jak otrzymać kredyt?

Pomijając już całą tą zdolność kredytową musimy mieć też świadomość, w jaki sposób możemy pozyskać kredyt gotówkowy. Gdzie należy się udać, oraz z jakimi dokumentami?

Warto odwiedzić doradcę kredytowego, który wprawdzie policzy sobie od nas za taką wizytę, ale w ciągu kilku chwil sprawdzi naszą zdolność kredytową we wszystkich bankach i podpowie, gdzie kredyt wyniesie nas najtaniej i ogólnie – będzie miał najlepsze warunki.

By zaciągnąć kredyt, potrzebujesz aktualnych dokumentów, a jest ich cała lista. Oczywiście niezbędny będzie dowód osobisty, albo jakiś inny dokument, który mógłby potwierdzić twoją tożsamość. Trzeba będzie też wypełnić dość obszerny wniosek, zwany kredytowym. Dlatego lepiej, jeśli ściągniesz go sobie wcześniej, przez internet, i przyjdziesz do placówki bankowej z gotowym.

Niezbędne będzie także zaświadczenie o dochodach. Choć często, jeśli jesteś klientem danego banku, będzie można pominąć ten krok, i wystarczą comiesięczne wpływy na konto. Jednak jeśli chcesz podnieść zdolność kredytową, a nie wszystkie pieniądze dostajesz tą drogą, bo część na przykład otrzymujesz do ręki lub przelewasz na inne konto, warto takie zaświadczenie posiadać.

Wciąż też sporo banków wymagać będzie od ciebie zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu. Za to jeśli jesteś emerytem, lub rencistą, ważnym dokumentem będzie odcinek od renty. No i umowa – jeśli zawarłeś tą o dzieło.

Jak widzisz dokumentów jest sporo, aczkolwiek w większości przypadków one w zupełności wystarczą do zaciągnięcia kredytu.

Pamiętaj, by nie przeceniać swoich możliwości. Niezależnie od tego jak zostanie oceniona twoja zdolność kredytowa, nie powinieneś brać od banku więcej, niż faktycznie jesteś w stanie spłacić. Nawet jeśli teraz zarabiasz ładne pieniądze, nie wiesz co wydarzy się za dziesięć, czy dwadzieścia lat, a kredyt będzie trzeba spłacać w dalszym ciągu. Podejmuj więc odpowiedzialne decyzje.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *