Osoby cierpiące na to zaburzenie odczuwają problem głównie wieczorami oraz w momencie, gdy kładą się do łóżka. Jakie są jego objawy?
Jeżeli chcesz, by przykre dolegliwości ustąpiły, musisz koniecznie wstać i się poruszać. Siedzenie w miejscu sprzyja wyłącznie ich nasileniu.
Mrowienie, które się pojawia w trakcie długiej podróży czy wizyty w teatrze, gdy siedzisz już którąś godzinę z rzędu może być nie do zniesienia. Jednak nie zawsze możesz pozwolić sobie na ciągłe zmiany pozycji.
Zespół niespokojnych nóg często staje się przyczyną rozpadu związków. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację:
Romantyczny wieczór, siedzicie przez TV z lampką czerwonego wina w dłoni i z każdą minutą coraz bardziej macie ochotę na kilka intymnych chwil aż tu nagle.. Twoja przypadłość postanawia dać o sobie znać. Zatem zamiast zwijać się z bólu, wyjmujesz spod łóżka składaną trampolinę i zaczynasz się ruszać. Tylko to może cię uratować przed tym atakiem.
Jest jeszcze jeden, przykry scenariusz. Osoby, które cierpią na zespół niespokojnych nóg często budzą się w nocy, budząc jednocześnie swojego partnera. Pojawia się stres, zdenerwowanie, oboje chodzicie niewyspani w związku z czym najczęściej lądujecie w oddzielnych łóżkach. A od tego już a tylko kilka kroków do rozpadu związku.
Jeżeli w jakimś obszarze mózgu zaczyna brakować dopaminy oznacza to, że została zachwiana równowaga w poziomie jej neuroprzekaźnika. Jednak czasami przyczyną choroby są geny. Okazuje się, że ponad połowa osób, które cierpią na zespół niespokojnych nóg, odziedziczyła tą przypadłość.
Choroba ta jednak pojawia się również u osób, które mają dietę ubogą w żelazo. Udowodniono, że nie bez znaczenia jest tutaj również zażywanie niektórych leków – np. zwalczających grypę, oraz tych przeciwhistaminowych albo przeciwdepresyjnych.
ZNN ma także związek z problemami nerek i Parkinsonem.
Często schorzenie nie zostaje odpowiednio rozpoznane a kiedy już tak się stanie to wyleczyć tą chorobę jest niełatwo
Nie każdemu te sposoby pomagają, ale u większości osób przynoszą znaczną poprawę. Co zatem warto zrobić?
Wszelkie używki – jak udowodniono – nasilają objawy tej przypadłości. Kiedy już pojawią się pierwsze objawy, najlepiej wziąć ciepłą kąpiel, i rozmasować bolące miejsca. Dobrze jest również napełnić termofor gorącą wodą i przyłożyć go do nóg.
Warto także zaopatrzyć się w suplementy, które wzbogacą naszą dietę zarówno o żelazo, jak i o magnes. Jeżeli jednak domowe sposoby nie pomagają, będzie trzeba z pewnością podać lek.