Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Dieta » 10 sposobów na to jak przybrać na wadze

10 sposobów na to jak przybrać na wadze

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od przytycia. No bo przecież sposób na to jest banalnie prosty – wystarczy tylko jeść, jeść i… jeść. Dziecko by potrafiło. Otóż, niestety nie w tym rzecz. Schudnąć jest trudno, bo to proces długotrwały i wymagający wielu wyrzeczeń, ale problem jak przybrać na wadze, jest równie poważny.

Każdy człowiek pragnie, by jego sylwetka była idealna, proporcjonalna, o odpowiednich kształtach, wadze i krągłościach tam, gdzie być powinny. W tym celu wiele osób podejmuje walkę ze słabościami i postanawia zrzucić zbędne kilogramy. A z drugiej strony, są osoby, które wiele by dały właśnie za tych kilka kilogramów więcej.

Jak przybrać na wadze w zdrowy sposób?

Zarówno utrata wagi jak i przybranie masy ciała to proces, który musi odbywać się stopniowo, w racjonalny sposób. Najlepszą formą diety będzie ta, którą indywidualnie ustali dla ciebie dietetyk, uwzględniając informacje uzyskane z przeprowadzonego wcześniej wywiadu żywieniowego.

Aby dowiedzieć się, jak przybrać na wadze, trzeba wspólnie z dietetykiem wywnioskować, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne i podzielić je na odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczy. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna i rodzaj wykonywanej pracy, który wpływa na rytm dnia.

Najważniejszą kwestią w walce o przybranie kilku kilogramów jest to, by odżywiając się zdrowo, zbudować masę mięśniową. Nie chodzi bowiem o nagromadzenie warstwy tłuszczu, który nijak nie wpłynie na osiągnięcie pięknej i jędrnej sylwetki. Dlatego właśnie warto skorzystać z porad specjalisty, który najlepiej poprowadzi nas do sukcesu.

Kilka ważnych rad

Aby przybrać na wadze w sposób zdrowy, nie obciążając organizmu zbyteczną ilością tłuszczu i pustych kalorii, warto stosować się do kilku podstawowych zasad:

  1. Regularne posiłki – jeśli zapewnisz organizmowi stałą dawkę energii o tych samych godzinach każdego dnia, nie będzie musiał odkładać tłuszczu i czerpać z zapasów energetycznych. Powinieneś spożywać posiłki co 3-4 godziny tak, by organizm na bieżąco wykorzystywał dostarczane mu składniki. Warto już dzień wcześniej przygotować sobie menu na następny dzień, aby ułatwić sobie starania o zapewnienie racjonalności posiłków.
  2. Śniadanie to podstawa – musisz o tym pamiętać! Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i nie możesz z niego rezygnować nawet, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jedzenia o wczesnych godzinach. Każdy człowiek bez względu na wiek musi jeść śniadanie, ponieważ dostarcza ono energii na cały dzień. Jeśli nie zjesz śniadania, Twój organizm będzie szukał innego źródła potrzebnego mu białka i zacznie je czerpać z… mięśni! A przecież właśnie na budowie mięśni ci zależy. Mało tego – brak śniadania skutkuje podjadaniem i zwiększony apetytem na koniec dnia. Obfita kolacja natomiast, to najprostsza droga do odkładania się tłuszczu, bowiem w nocy metabolizm działa na zwolnionych obrotach. Sam widzisz, że po prostu nie masz wyjścia. Śniadanie musi być i nie ma dyskusji.
  3. Jedz zdrowo, ale i smacznie – często powodem niedowagi jest po prostu brak apetytu, który może pojawiać się w związku z koniecznością jedzenia tego, co niezbyt lubimy. A przecież jedzenie ma być przyjemnością. Nie możesz więc jeść tego, na co zwyczajnie nie masz ochoty lub za czym nie przepadasz. Staraj się tak układać menu na każdy dzień, aby zawierało tylko te produkty, które lubisz.
  4. Koktajle – pożywne, zdrowe i smaczne, czyli najlepsze, co może być. Koktajle to idealny sposób na złapanie dodatkowych kalorii, lecz takich, które jednocześnie dostarczą białka, witamin, węglowodanów i związków mineralnych. Możesz użyć świeżych owoców z dodatkiem jogurtu lub kefiru, ale równie dobrym rozwiązaniem będą koktajle warzywne, które mogą stanowić sycący podwieczorek z dużą zawartością błonnika niezbędnego do prawidłowej przemiany materii.W aptekach dostępne są też specjalne napoje o nazwie NutriDrink, przygotowane na bazie jogurtu i owoców lub czekolady, pomocne w dietach osób z niedowagą. Ich wartość kaloryczna to aż 300kcal w 300ml napoju.
  5. Pobudzanie apetytu – wiadomo, że nie uda się przytyć, jeśli nie dopisuje apetyt. Można sobie z tym radzić dodając do potraw składniki bogate w naturalne olejki eteryczne, pobudzające wydzielanie soków żołądkowych. Przed posiłkiem natomiast sięgnij po szklankę soku owocowego, który pobudzi łaknienie. Najlepszy efekt pomagają osiągnąć wiśnie, morele, rabarbar i owoce cytrusowe, np. pomarańcze.
  6. Mała, poobiednia drzemka – jest to ważne dlatego, że podczas odpoczynku organizm lepiej przyswaja ważne związki i składniki odżywcze, dostarczone mu podczas posiłku. Trawienie następuje w prawidłowy sposób, a my dodatkowo mamy chwilę na odpoczynek. Pół godziny będzie idealne.
  7. Pożegnaj się z fast foodami – mimo tego, że z reguły powodują przybieranie na wadze, nie powinieneś ich jadać z prostego powodu – tego typu jedzenie przydaje nam tkanki tłuszczowej, a nie mięśni. Poza tym łatwo o podrażnienie żołądka, co z kolei może skutkować brakiem apetytu.
  8. Pełnowartościowe produkty – to najlepsza droga do sukcesu dla osób, które pragną przybrać na wadze. Jedz pełnowartościowe białko, zawarte w rybach, chudym mięsie i produktach mlecznych, a także złożone węglowodany (brązowy ryż i makarony, pełnoziarniste ciemne pieczywo, kasze wszelkiego rodzaju) i nienasycone tłuszcze zawarte w olejach spożywanych na zimno, pestkach dyni i słonecznika, owocach awokado, orzechach oraz tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś i halibut.
  9. Bądź łagodny dla swojego żołądka – w przeciwnym razie spowodujesz, że apetyt nie będzie ci dopisywał. Unikaj więc gazowanych słodkich napojów, które nie tylko drażnią żołądek, ale też skutecznie odbierają apetyt.
  10. Trening siłowy – otóż to. Wcale nie jest prawdą, że trening tylko i wyłącznie pomaga w zrzuceniu kilogramów. Osoby, które pragną przybrać na wadze, powinny również stosować się do zasad treningu siłowego, który pozwala zgubić tłuszczyk, ale zyskać mięśnie. Dobrym przykładem niech będzie podnoszenie ciężarków.
Przede wszystkim trzeba chcieć

Jakakolwiek forma diety, na którą się zdecydujesz, przyniesie efekty tylko wtedy, gdy naprawdę będziesz tego chciał. Nie ma sensu podejmować się wyzwania, gdy czujesz, że to jednak nie jest odpowiedni moment, albo gdy nie podchodzisz do zadania poważnie. Chcieć to móc! Zdrowie trzeba traktować poważnie. Pamiętaj, że nadwaga jest bardzo niekorzystna dla zdrowia, ale niedobór masy ciała również może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *