Strona Główna » Dom i Rodzina » 4 powody, dla których warto karmić piersią

4 powody, dla których warto karmić piersią

Czy karmienie piersią jest trudne? Nawet bardzo. A czy jest warte całego wysiłku, który młode matki muszą w nie włożyć? Jak najbardziej – warto karmić piersią!  I chociaż wybór należy głównie do matki i nie należy go krytykować, oto kilka naukowych powodów, dla których naturalne mleko jest…

Zawsze dopasowane

Stworzone przez Ciebie, dla Twojego dziecka. Karmienie piersią, jesli spojrzeć na nie od strony logi(sty)cznej, jest genialnym wynalazkiem. Ślina dziecka zmienia się wraz z wiekiem, w jej strukturze zapisany jest jego wiek, schorzenia, aktualne potrzeby. Receptory na sutkach zbudowane są tak, aby właśnie te informacje odczytywać. Dlatego mleko matki jest zawsze idealnie dopasowane do potrzeb dziecka, a karmienie piersią jest najlepszą metodą karmienia niemowlęcia.

Zawsze zdrowe

Naturalne mleko jest pełne witamin i mikroelementów, których żaden produkt mlekozastępczy nigdy zawierać nie będzie. Ponadto, w związku z tym, że dziecko nie pije z butelki, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia u niego próchnicy. Nie jest również prawdą, że jeśli mamusia zje coś niezdrowego na obiad, dziecko karmione piersią będzie przez to cierpiało. Mleko tworzy się z krwi, nie z treści żołądka, dlatego skutkiem zjedzenia schabowego z kapustą mogą być conajwyżej wzdęcia u mamy. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie substancje, które przedostają się do krwi, czyli kofeina, nikotyna lub alkohol, również staną się składnikiem mleka, dlatego powinno się z nich zrezygnować na czas laktacji.

Lekkostrawne

Jeśli kogoś zastanawia, dlaczego dziecko dłużej śpi po mleku modyfikowanym niż po mleku matki, odpowiedź jest prosta: to drugie jest po prostu lekkie. Małe, wymagające brzuszki nie mają problemu ze strawieniem posiłku i absorbowaniem wszystkich niezbędnych witamin, dlatego szybciej wołają o więcej. Jest to całkowicie normalne u małych dzieci i nie oznacza, że mleko jest chude lub mało wartościowe.

Dobre nie tylko dla dziecka.

Karmienie piersią jest korzystne również dla młodej mamy. Nie bez powodu mówi się, że może ona szybciej wrócić do formy, gdyż jej wydatek energetyczny jest wyższy o około 500 kalorii. Jeśli tylko młoda mama nie zaje tego pączkami, kilogramy jej ubędą bez dodatkowego wysiłku. Ponadto, naukowcy uważają, że karmienie piersią może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia raka jajnika i piersi u karmiącej mamy. Jest to poparte tym, że owulacja u karmiących matek wraca później po porodzie, niż u tych, które karmią mieszanką. W końcu, karmienie piersią jest ogromną oszczędnością pieniędzy. Puszka mieszanki może kosztować nawet 40 zł i starczy, przynajmniej na początku, na zaledwie kilka dni. Nietrudno policzyć ile pieniędzy można zaoszczędzić przez naturalne karmienie.

Opinie polskich lekarzy są podzielone w sprawie karmienia piersią. Wielu wręcz uważa, że mieszanka jest zdrowsza, a pokarm matki może być niepełnowartościowy dla dziecka. Zanim mama podejmie decyzję o zakończeniu laktacji, warto zrobić badania hormonalne na poziom prolaktyny lub poradzić się profesjonalnej doradcy laktacyjnej, by znaleźć przyczynę i spróbować ją wyeliminować. Wybór należy uszanować i wspierać, ale powinien być on poparty rzetelną wiedzą i świadomością najważniejszej w życiu dziecka osoby.

 

Autor: Beata Uzarska- Juszkiewicz

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *