Strona Główna » Pieniądze » Oszczędzanie » 5 sposobów jak zaoszczędzić w święta

5 sposobów jak zaoszczędzić w święta

Święta za pasem, a Ty jak zwykle boisz się wydatków? Nie wiesz jak zaoszczędzić w święta? Istnieje kilka sprawdzonych trików, które pozwolą Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nim wpadniesz w świąteczny szał, usiądź wygodnie i odetchnij – inaczej stracisz i głowę i pieniądze.

Zrób rozsądną listę zakupów

Okres przedświąteczny ma to do siebie, że w sklepach i centrach handlowych aż roi się od kolorowych i świątecznych dekoracji. A my, jako konsumenci nierzadko wpadamy w ich sidła. Udając się zatem na zakupy, usiądźmy uprzednio i na spokojnie sporządźmy listę potrzebnych produktów. Znacznie łatwiej wydamy ciężko zarobione pieniądze, wchodząc spontanicznie do sklepu i robiąc zakupy z marszu. Szybko bowiem damy się złapać na różnego typu promocje i okazje. Mając listę pamiętajmy, by stanowczo się jej trzymać i nie robić wyjątków w postaci dodatkowej paczki cukierków czy mąki. Dobrze będzie też wybrać sobie np. dwa dni na zakupy i w tym czasie postarać się wykonać wszystkie niezbędne sprawunki. Nie dość, że dzięki temu zaoszczędzimy czas, to dodatkowo skorzysta na tym bak naszego samochodu.

Nie daj się zwieść promocjom

Półki sklepowe uginają się od towarów, a co rusz to nowa promocja? My też to znamy. I szczerze mówiąc, bardzo się tego wystrzegamy. Te wszystkie niepowtarzalne okazje nie zawsze  muszą być dla nas korzystne. Przy zakupach promocyjnych zwróćmy uwagę na takie detale jak np. masa towaru przed i po promocji. Często jest tak, że więcej tak naprawdę znaczy mniej, a różnica jest po prostu ukryta pod wymyślnym promocyjnym opakowaniem. Miejmy na uwadze także datę przydatności do spożycia. Co z tego, że kupimy 3 kartony mleka po promocyjnej cenie, skoro zdąży nam się popsuć nim nadejdą święta? I o to pieniądze wyrzucone w błoto. Zanim skusisz się na promocję, zastanów się czy naprawdę tego potrzebujesz, czy może chcesz to kupić tylko ze względu na atrakcyjną cenę?

Świąteczne artykuły w promocyjnej cenie znajdziesz tutaj.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Często w pośpiechu i zamieszaniu nie kontrolujemy naszych wydatków. Dlatego ważne jest, by zakupy i obowiązki rozplanować odpowiednio wcześnie. Biegając po sklepach dzień przed świętami nie tylko się zestresujemy, ale jeszcze wydamy znacznie więcej. Polityka sklepów jest niestety bezlitosna i zdarza się wielokrotnie tak, że produkty potrzebne na święta tuż przed nimi są droższe niż zwykle.

Spędź święta z rodziną

Przed świętami masz mnóstwo na głowie, a dodatkowe koszty Cię przerażają? Pomyśl o zorganizowaniu wspólnych świąt w większym gronie. Wielkanocne śniadanie może okazać się finansowym pryszczem, jeśli do przygotowania będziesz miała tylko sałatkę, ponieważ o wędliny zadba babcia Zosia, a jaja przywiezie wujek Roman. Może i święta z rodziną nie zawsze są czymś komfortowym dla naszej psychiki, jednakże warto przemyśleć ten pomysł pod kątem zaoszczędzenia pieniędzy i czasu! Długo opierałaś się zaproszeniu od teściowej? Skorzystaj, a szybko przekonasz się, że to wygodna opcja dla Ciebie.

Przyszykuj odpowiednią ilość jedzenia

Jeśli natomiast nie planujesz spędzić świąt w większym gronie, a o potrawy zadbasz sama, postaraj się rozsądnie rozplanować porcje jedzenia. Zastanów się, czy faktycznie wraz z mężem i dwójką dzieci będziecie w stanie zjeść 30 jaj i kilogram szynki. To oczywiste, że święta są między innymi od tego, by dać sobie upust, jednakże pamiętaj o tym, że to co nie zostanie zjedzone przeważnie wyląduje w koszu, a z tym i Twoje pieniądze. Ludzie mają dziwną tendencję do kupowania wszystkiego na zapas kiedy idą święta, bo przecież sklepy są nieczynne i niczego nie może zabraknąć. Spokojnie, mimo świątecznej atmosfery to dni jak każde inne, przyjrzyj się zatem ile naprawdę zjadacie na co dzień i wokół tych ilości oscyluj przygotowując świąteczne pyszności.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *