Strona Główna » Dom i Rodzina » Dobre przedszkole – jak je wybrać, żeby nie żałować?

Dobre przedszkole – jak je wybrać, żeby nie żałować?

Wybór przedszkola dla dziecka, to jedna z najważniejszych w Twoim życiu decyzji. To w tej placówce, twój maluch spędzi najbliższych kilka lat. To tam będzie się rozwijał, poznawał nowe smaki, doświadczał pierwszych przyjaźni. Pozna też nowe zabawy, i albo pokocha to miejsce całym sercem, albo zdecydowanie nie będzie chciał tam więcej zaglądać. Jak wybrać dobre przedszkole? Oceniając je wszystkimi możliwymi kryteriami? Tak, by stało się dla Twojego dziecka bezpieczną przystanią, a dla Ciebie pewniakiem, że to, co masz najcenniejszego na pewno będzie tam bezpieczne? Przeczytaj.

Dobre przedszkole – czym kierować się przy wyborze?

Decyzja o wyborze przedszkola nie jest łatwa. Bo z jednej strony zastanawiamy się nad tym, jak będzie nam wygodnie, a z drugiej strony myślimy też o tym, żeby dziecko czuło się tam swobodnie i mogło bez ograniczeń rozwijać swoje pasje i zainteresowanie. W związku  z tym, czasami warto na dalszy plan zepchnąć temat naszej (i dziecka ) wygody. Czym jednak się kierować przy wyborze przedszkola?

  • odległość od domu – pomijając już wszystkie aspekty związane z możliwościami rozwojowymi, jakie daje dana placówka, to jej odległość od miejsca zamieszkania, również może okazać się dość istotna. Szczególnie w przypadku, gdy mamy więcej niż jedno dziecko, a dodatkowo wychowujemy je samodzielnie, lub partnerem, który również pracuje, i to być może jeszcze na zmiany. Wtedy każda minuta, jest na wagę złota. Jeśli przedszkole, znajduje się gdzieś nieopodal naszego domy, wystarczy wstać pół godziny przez rozpoczęciem zajęć, a i tak zdążymy na czas. Co daje też większe pole do popisu samemu rodzicowi, który jest w stanie przygotować przed otworzeniem oczu przez maluchy drugiego śniadania oraz wyprasować i im, i sobie, ubrania.
  • wyżywienie. Choć to rzadkość, to zdarzają się takie przedszkola, w których nie można liczyć na to, że dziecku zostaną podane wszystkie, niezbędne posiłki. Maluch dostaje śniadanie, i obiad. Ale nie może już liczyć na przykład na podwieczorek, czy drugie śniadanie, a w przypadku gdy rodzic jest w pracy do późnych godzin popołudniowych, i dziecko jest zmuszone spędzać ten czas w przedszkolu, o godzinie 17 będzie już naprawę głodne, skoro obiad w przedszkolu je się zazwyczaj w okolicy samego południa. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na samo menu. Czy Twoje dziecko jest uczulone na jakieś produkty? Musisz mieć pewność, że w kuchni nikt nie zrobi problemu, z przygotowaniem posiłku specjalnie pod nie, lub podmienieniem właściwego posiłku na to, co sama dla tego dziecka przygotujesz.
  • godziny otwarcia. Może pracujesz od 6. A przedszkole zwykle otwiera się od 7 czy 7:30. Musisz upewnić się już na samym początku, w jakich godzinach będzie otwarta placówka, inaczej może okazać się, że zupełnie nie zgra się to z Twoją pracą. A to już problem, bo wtedy będzie trzeba angażować do opieki i odprowadzania dziecka do przedszkola rodziców, przyjaciół, bądź opiekunkę, co wiąże się też z dodatkowym kosztem.
  • zajęcia dodatkowe. Każde przedszkole, powinno zapewnić swoim małym podopiecznym jakieś ciekawe zajęcia dodatkowe. Dobrze, jeśli będzie miało własną salę gimnastyczną. Nie musi być duża, ale chociaż z podstawowym oprzyrządowaniem. Dzięki temu dzieci poczują się prawie jak w szkole, i nauczą większej odpowiedzialności. Zmiana obuwia na sportowe, przebieranie się w strój sportowy. Kto wie, może właśnie dzięki temu, już w wieku przedszkolnym, maluch odkryje w sobie wielką pasję, i na przykład zapragnie zostać piłkarzem? Przedszkole powinno pomagać dzieciom spełniać się w swoich pasjach.
  • czesne. O tym też musisz pomyśleć już na samym początku. Przedszkola niepaństwowe zazwyczaj nie mają dużej ilości miejsc a nawet jeżeli jest ich sporo, to pierwszeństwo mają rodzice dzieci, które już chodzą do tej samej placówki – lub chodziły, a także Ci, samotnie wychowujący swoje pociechy, lub pracujący. Jeżeli Twoje dziecko nie dostanie się do państwowej placówki, zostaje tylko przedszkole prywatne. Zwróć uwagę na miesięczne czesne, i zawsze dopytuj czy po wniesieniu określonej opłaty, dziecko musi jeszcze ponosić jakieś inne w ciągu miesiąca. Są na przykład przedszkola, które w ramach czesnego proponują dzieciom nawet jednorazowe szczoteczki. Albo wspólne wyjścia na lody czy do teatru.

Dobre przedszkole, to też opiekunki

I chociaż mówi się, że atmosferę placówki tworzą głównie dzieci, i ich rodzice, którzy zwykle angażują się w życie przedszkola, to jednak tak naprawdę dla samych dzieci – prócz ich nowych kolegów – istotne jest to, jak traktują je ich opiekunki. To one będą uczyły Twoje dziecko wszystkiego, co nowe. Dlatego zanim wybierzesz odpowiednie przedszkole, przeprowadź wnikliwy wywiad na temat tego, jakie opinie na temat kadry wychowawczej danej placówki krążą na osiedlu czy w mieście. Wiadomo, że ludzie są różni, i być może jakieś niedokończone, przykre sprawy z przeszłości mogą mieć wpływ na ocenę wychowawcy, jednak jeśli większość opinii na jego temat jest dobra, to warto zastanowić się nad wyborem tej właśnie placówki.

Drzemki

To może się wydać tematem banalnym, ale to bardzo istotne, by dziecko w czasie godzin przeznaczonych na odpoczynek nie było zmuszane do obowiązkowej drzemki. Są przecież maluchy, które jeszcze przed ukończeniem roku, zupełnie z niej rezygnują, i w zamian za to wolą chwycić za kredkę czy ołówek, i na przykład porysować, a w przypadku starszaka – poukładać puzzle. Przedszkole, powinno dawać dziecku wybór, a jednocześnie też opiekę na czas, gdy inne dzieci leżakują, bądź śpią.

Wielkość grupy

Im większy tłok, tym gorzej. Idealnie jest, jeżeli dziecko trafi na grupę nie większą, niż 15 osób. Możemy wtedy mieć pewność, że opiekunka odpowiednio zajmie się każdym z nim, a na sali nie będzie panował chaos. Przeważnie, grupy przedszkolne maja około 20 osób. Jeżeli jest ich więcej, to lepiej zastanowić się nad wyborem innego przedszkola.

Kryteria oceny placówki podczas wyboru przedszkola mogą być naprawdę różne. Jedno jest jednak pewne – to decyzja na kilka lat. Dlatego warto zastanowić się nad nią dłużej, by później nie żałować.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *