Strona Główna » Blogostrefa » Czy planowanie czasu jest dobre?

Czy planowanie czasu jest dobre?

Spontaniczność, jest nam w życiu bardzo potrzebna. Sprawia, że nie pamiętamy o monotonii dnia codziennego, i chcemy odkrywać świat, i ludzi, oraz nowe zadania. Mamy siłę do ich realizacji, oraz pozytywne emocje, które tej spontaniczności towarzyszą. Bo fajnie jest tak, pewnego dnia, spakować plecak i ruszyć w nieznane, choć jeszcze dzień wcześniej nie mieliśmy nadziei na żadną podróż. Ale czy planowanie czasu jest w takim razie złe? A może jednak warto planować. A jeżeli tak, do dlaczego? Odpowiadamy dziś na te pytania!

Planowanie czasu – jest złe, czy dobre?

Można by tutaj rozważać godzinami, czy planować warto, czy też nie. Dla przykładu.. Taka wojna/bitwa, czy napad na bank. Myślisz, że skończyły by się powodzeniem, jeśli nie miałyby konkretnego, i wcześniej dokładnie opracowanego planu? Z całą pewnością NIE! Jest to przykład dość kontrowersyjny, i może cię nie przekonać do planowania, ale w takim razie mamy jeszcze kilka innych powodów odpowiadających na pytanie dlaczego warto.

  • to ty podejmujesz decyzje. Jeśli nie masz konkretnego planu, jesteś tak właściwie zdany na los, oraz na to, co powiedzą inni. Jeśli masz plan, to ty ustalasz zasady i nie będziesz pomijał żadnej okazji wiecznie czekając na to, aż ona do ciebie przyjdzie. Sam będziesz jej szukał,  i w końcu znajdziesz. Nie będziesz bierny. Co wcale nie odbiera możliwości bycia spontanicznym.
  • lubisz tworzyć scenariusze? Elegancko. W przypadku planowania, możesz ich stwarzać tyle, ile tylko chcesz! A później je dokładnie przeanalizować, i ostatecznie wybrać ten najlepszy. Co czego zmierzamy? Do tego,że warto jest wyrysować sobie kilka możliwych dróg. Jednak biorąc pod uwagę przykład rozmowy z dziewczyną trzeba zauważyć, że tych scenariuszy nie może być zbyt wiele, bo zanim zdecydujesz się na wybrany, może „zająć się nią” już ktoś inny. Dlatego prócz planowania, ważne jest też działanie. Szybkie, i pewne działanie.
  • dzięki planowaniu łatwiej osiągnąć sukces. A dlaczego? Z jednej, prostej przyczyny. Kiedy masz czas na to, żeby zastanowić się nad konsekwencjami swoich czynów, najprawdopodobniej pominiesz wszystkie złe drogi. Gdy na jednej z nich pojaw się jakiś problem, Ty już wcześniej stworzysz plan jego rozwiązania, i będziesz mógł z nim wygrać. Co zatem daje planowanie? Pozwala przygotować się nie tylko do skorzystania  z danej okazji, ale również do uniknięcia kłopotów.
  • planowanie to oszczędność czasu – i to jest chyba powód najbardziej przekonywujący. No bo niech podniesie pierwszy rękę ten, kto nie chciałby sobie wydłużyć doby, hm? Jest taka osoba? Raczej nie. Fajnie byłoby mieć możliwość ogarnięcia obowiązków, a później położenia się na godzinę w wannie pełnej piany, z kieliszkiem szampana i zapasem truskawek, a przy okazji też z dobrą lekturą. I da się to osiągnąć. Da się wykrzesać z każdego dnia przynajmniej godzinkę tylko dla siebie pod warunkiem, że odpowiednio sobie ten dzień zaplanujemy. Pomyśl, załóżmy, że piszesz treści na zlecenie. Twój zleceniodawca założył, że jest w stanie zaufać tobie na tyle, że możesz sam dopasowywać codzienne tematy. Jeśli poszukasz inspiracji dzień wcześniej, i zrobisz sobie ich listę, następnego dnia praca pójdzie raz dwa. Jeżeli natomiast zostawisz sobie to na czas po weekendowy, stracisz pewnie dobrą godzinę na szukanie tematów, dopasowywanie fraz, i dopiero będziesz mógł zacząć pisać. Tylko, że wtedy chęci już nie będą te same, moce przerobowe też. No i czasu zostanie mniej. Mówi się, że każda minuta odpowiedniego planowania, zaoszczędza aż godzinę twojego czasu. Poświęć więc kilka chwil na robienie planów na dzień następny – nie pożałujesz.
  • planowanie, pozwala uporać się ze stresem. Na pewno też masz tak, że jeżeli nie jesteś czegoś pewien, to się bardziej stresujesz. I choćby dlatego warto za każdym razem ustalać plan. Po to, by ten stres maksymalnie wyłączyć. Czy wyobrażasz sobie, że masz bez zupełnej zapowiedzi wyjść przed spory tłum, chwycić w rękę mikrofon, i opowiadać ludziom o twoich sukcesach? Choć z jednej strony masz o czym opowiadać, i nie powinno to być dla ciebie trudne doświadczenie, to jednak zawsze pojawia się stres, bo niełatwo jest mówić nawet o ważnych i oczywistych rzeczach bez żadnego planu.

No dobrze, ale jak planować?

Jeżeli chodzi konkretnie o najzwyklejszy plan dnia, to warto zaopatrzyć się w drukowane plannery dzień, po dniu. Choć sprawdzają się też te tygodniowe. Przyda się również tablica kredowa, lub korkowa, na której zawiesisz karteczki z tym, co ważne, i co trzeba zrobić. Możesz kupić też gotowy kalendarz, lub planner, który będzie dodatkowo wzbogacony motywacyjnymi cytatami, lub cennymi informacjami dotyczącymi planowania.

Jeżeli zamierzasz na przykład wyjechać na wycieczkę, planować musisz już dużo wcześniej. Oczywiście sprawy mają się trochę inaczej w przypadku decyzji o wyjeździe last minute, ale jeżeli masz zamiar załatwić wszystko na własną rękę, to najpierw wybierz miejsce. Następnie zastanów się, w jaki sposób tam dojechać, bo jeśli nie zamierzasz podróżować własnym autem, warto będzie kupić bilety znacznie wcześniej, to pozwoli zmniejszyć koszt takiej wycieczki. Przewoźnicy oferują całkiem duże zniżki, jeśli kupujesz bilety na kilka tygodni, czy miesięcy wcześniej. Tak samo bywa z rezerwacją miejsca do spania.

Jeśli wytyczysz sobie plan odpowiednio wcześnie, będziesz w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy, które możesz później spożytkować na kupienie biletów wstępu. Zorientuj się też na przykład gdzie warto zjeść, i za ile. Bo szukanie czegoś na głodniaka nie jest dobrą opcją Wówczas najprawdopodobniej chwycisz się czegokolwiek, i możesz stracić nie tylko ochotę na jedzenie, ale również oszczędności.

Planowanie wcale nie wyklucza spontaniczności, a jednocześnie daje nam pewien rodzaj spokoju. Dlatego naprawdę warto to robić. Pamiętaj, że każda minuta planowania, to często nawet godzina zaoszczędzonego czasu.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *