Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Czy psychoterapia pomaga ?

Czy psychoterapia pomaga ?

Każdy z nas cierpi na jakieś dolegliwości, pojawiające się w różnych momentach życia, nieraz bardzo niespodziewanie. Problemy związane ze złym samopoczuciem fizycznym rozwiąże odpowiedni specjalista, jeśli skierujemy się do przychodzi rodzinnej, lecz co, jeśli nagła niedyspozycja dotknie naszej sfery psychicznej? – czy psychoterapia pomaga rzeczywiście poradzić sobie z cierpiącą psyche?

Różne stany, różne emocje – jeden problem

Złożoność ludzkiej psychiki jest zadziwiająca i do dziś fascynuje naukowców na całym świecie. Niewątpliwie na nasze „wewnętrzne” samopoczucie wpływa wiele czynników, które kształtują zachowania, sposób myślenia o różnych rzeczach i nastawienie do nich. I wszystko jest w porządku do czasu, gdy jakiś bodziec zewnętrzny nie naruszy równowagi między tym, czego człowiek pragnie (nawet intuicyjnie, nie uzmysławiając sobie i nie artykułując swoich potrzeb), a sytuacją zastaną.

Tym większe zachwianie powodują sytuacje nagłych, nieoczekiwanych zmian, których się nie spodziewamy i na które nie jesteśmy przygotowani. Właśnie takie zdarzenia najczęściej prowadzą do naszej bezradności, poczucia bezsensu życia, przygnębienia i rodzącej się w myślach świadomości, że życie układa się nie tak, jak tego oczekiwaliśmy, że wymyka się spod kontroli i burzy dotychczasowy ład.

Właśnie wtedy zaczynamy szukać rozwiązania, pomocnej dłoni, wyrozumiałych oczu, które odkryją to, czego boimy się przyznać przed samym sobą – „ja potrzebuję pomocy, nie radzę sobie z życie, nie potrafię się pozbierać”. Czy ktokolwiek jest w stanie zrozumieć ból i lęk innej, obcej osoby?

Czy psychoterapia pomaga?

Tak. To jest możliwe, a nawet bardzo powszechnie praktykowane – pomoc psychoterapeutyczna, pomoc w sytuacjach skrajnych, pomoc doraźna, długotrwała lub bardzo intensywna w danym momencie, kiedy czujesz, że nie jesteś w stanie wziąć byka za rogi i zmierzyć się z własnym losem.

Kilka lat temu telewizja HBO zaczęła transmitować serial zatytułowany „Terapia”, który szybko zyskał sympatię widzów. W doskonały sposób zostały w nim pokazane spotkania z terapeutą, sesje z pacjentami, którzy zgłaszają się do specjalisty dobrowolnie w trudnych momentach. Osobom, które zastanawiają się czy psychoterapia pomaga, serial ten może pokazać, jak wielka moc tkwi w szczerym otwarciu się na drugą osobę i ufnym zawierzeniu jej swoich problemów.

O niektórych sprawach łatwiej rozmawia się z kimś zupełnie obcym, bo członkowie rodziny lub przyjaciele z reguły nie potrafią spojrzeć na problem obiektywnie – włącza się czynnik emocjonalnego przywiązania i potrzeby ratowania bliskiej osoby z opresji według własnego wyobrażenia jedynej słusznej drogi. To nie zawsze okazuje się dobre.

Kim jest psychoterapeuta

Wszystko wygląda inaczej podczas spotkań z terapeutą. Owszem, jest to osoba obca, lecz zawsze stara się być przyjacielem, okazać życzliwość i zbudować zaufanie, by móc stworzyć atmosferę spokoju i poczucia bezpieczeństwa, które jest najważniejsze podczas sesji. Świadomość, ze nic nam nie grozi i nikt nie będzie nas oceniać, pozwala się odprężyć i wyciszyć, skupić na problemie i opisać go jak najlepiej.

Terapeuta to osoba doświadczona – doświadczeniem innych ludzi. Wciąż poznaje nowe oblicza osób, które zgłaszają się do niego po pomoc i poradę, a ponieważ każdy człowiek jest inny i w odmienny, właściwy sobie sposób przeżywa różne sytuacje, dlatego terapia nigdy nie wygląda tak samo.

Terapeuta nie ocenia, lecz dzięki znajomości różnych technik prowadzenia rozmowy, nakierunkowuje pacjenta, by pomóc mu samodzielnie ocenić własną sytuację. Dzięki temu terapia prowadzi do w pełni świadomego oglądu własnego problemu i pomaga znaleźć sposób jego rozwiązania – odkryć przyczynę i wspólnie ustalić środki prowadzące do jej zniwelowania.

W czym pomaga terapia?

Rodzaje problemów, z którymi zwracają się pacjenci do terapeuty, są bardzo różne i w zasadzie nie ma takiej rzeczy, z którą nie można uda się po poradę.

Zależnie od wieku, sytuacji rodzinnej i stanu zdrowia, najczęściej zgłaszają się osoby cierpiące z powodu utraty pracy, rozpadu małżeństwa, nagłej choroby nowotworowej i niezgody na przedwczesną śmierć, bólu po poronieniu, nieakceptacji własnego ciała, braku śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi itd.

Czy psychoterapia pomaga? Tak, jeśli tylko czujesz potrzebę zwrócenia się do specjalisty, jeśli jesteś gotów na ciężką pracę nad samym sobą i jeśli czujesz, że to jedyny sposób na odzyskanie równowagi wewnętrznej.

Nie ma rzeczy niemożliwych. Z każdego problemu można jakoś wybrnąć. Po to jest terapeuta, aby pomóc ci wskazać właściwą drogę.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *