Strona Główna » Blogostrefa » Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

Coraz mniej osób zatrzymuje się na dłużej przy jakiejś książce. Żyjemy w ciągłym biegu, i interesują nas jedynie informacje z sieci. Przeglądamy więc portale informacyjne i rozrywkowe nawet w telefonie komórkowym, w drodze do pracy, czy na przerwie w szkole. Korzystamy z portali społecznościowych, i nie kupujemy książek, bo po co? Zwłaszcza, że teraz coraz bardziej popularne stają się ebooki, czy też videobooki, które nie wymagają od nas czytania wcale. Jesteśmy wygodni. Gonimy za pieniądzem, i liczymy każdą godzinę. Zamiast pozwolić sobie na chwilę relaksu z książką w ręce, która też przecież może nas czegoś nauczyć. Zasób słów ludzi w tych czasach, jest znacznie mniejszy niż wtedy, gdy nie było komputerów, i światem nie rządził internet. Dlaczego warto czytać książki? Postaramy się o tym opowiedzieć!

Dlaczego warto czytać książki?

Głównym powodem, dla którego sami czytamy jest fakt, że to naprawdę w znacznym stopniu poszerza zasób słownictwa. To dzięki książkom właśnie, i wszystkim tym niewiarygodnym historiom w nich opisanym możemy w pewnym sensie poznawać świat, kształtować swój charakter, i kolekcjonować słowa. Nawet te mocno techniczne. A co za tym idzie – nie będziemy musieli zaglądać ukradkiem do słownika zawsze, gdy rozmawiamy z kimś bardziej oczytanym od nas. Ale dlaczego jeszcze warto czytać książki? O to kilka istotnych powodów:

  • książka przynosi chwilę wytchnienia. Tak naprawdę to wszystko zaczyna się przecież od książki. Już w szkole się z nich uczymy. To one są pełne tajemnej wiedzy, którą każdy z nas chce posiąść. Dlatego głodni tej wiedzy kolekcjonujemy książki by się z nich czegoś nowego dowiedzieć. Ale czasami książka ma nam po prostu dać chwilę wytchnienia. I dzieje się tak, gdy wybierzemy sobie jakąś lekką lekturę, która nie wymaga od nas ambitnego podejścia do tematu. Wyobraź sobie więc sytuację, w której pozwalasz sobie na kąpiel. wanna pełna wody z pianą, ulubiony zapach, w tle spokojna, relaksująca muzyka. Lampka wina do towarzystwa, kilka świec, klimat. I to tego dobra książka, która może cię przenieść gdzie tylko chcesz. Scenariusz jak z obrazka prawda? A taka książka naprawdę jest lepsza od najciekawszej, kinowej ekranizacji
  • książki pozwalają budować wyobraźnię – bez niej ciężko się obejść w dzisiejszym świecie, dlatego jej kształtowanie jest tak bardzo istotne. I dlatego też, szczególnie warto czytać dzieciom. I to codziennie. Choćby to miała być krótka bajeczka i kwadrans spędzony przy ulubionej lekturze, nawet jeśli to miałaby być ta sama książka każdego wieczoru – przed snem, kilkuminutowa bajeczka, najlepiej w książeczce  z ilustracjami – pobudzi wyobraźnię dziecka a jednocześnie wyrobi w nim pozytywny nawyk czytania. Nie ma lepszej opcji.
  • czytanie poprawia pamięć – a to też bardzo ważne. Codziennie musimy zapamiętywać dziesiątki, a nawet setki nowych „obrazów”. Kiedy czytasz, trenujesz swoją pamięć, łącząc te obrazy ze sobą. Jeden, po drugim. Budując z nich spójną historię. Wracając w pamięci do nich. Udowodniono, że czytanie przynajmniej 2 książek w miesiącu sprawia, że pamięć jest bardziej „giętka” i potrafi przyjąć bez problemu znacznie więcej informacji niż tak, która nie jest trenowana. Chyba zatem warto, prawda? Zwłaszcza, jeśli wciąż się uczysz.
  • zapominasz o problemach – jeśli naprawdę wczytasz się w jakąś książkę, będziesz przez jakiś czas żyć tamtym światem. Zapomnisz o problemach, przestaniesz się przejmować błahostkami, poczujesz się trochę jak w innym świecie, z którego wcale nie będzie chciało się wracać.
  • czytanie pomaga nauczyć się empatii – brzmi może trochę niewiarygodnie, ale to prawda. A wiesz pewnie, jak bardzo ważna jest empatia w codziennym życiu. Nie może jej tobie zabraknąć. Dzięki książkom zaczniesz rozpoznawać ludzkie emocje i w lepszy sposób je rozumieć. Z dużą dozą empatii, łatwiej jest nawiązywać przyjaźnie, ale też wchodzić w biznesowe relacje. Zaczniesz uczyć się na błędach, i będziesz posiadać większe doświadczenia. A książkowe historie nauczą cię też tego, jak zachować się w sytuacjach, których wcześniej nie znałeś.
  • staniesz się bardziej atrakcyjny – i to też może brzmieć jak jakiś żart ale pomyśl.. Czym, prócz wyglądu i sposoby bycia kierujesz się wtedy, gdy wybierasz sobie partnera. Mądrością, oraz jego inteligencją, prawda? Skoro więc książki kształtują osobowość i uczą wielu rzeczy a także pozwalają zdobyć szeroko pojętą wiedzę – czytaj jak najwięcej!
  • masz problemy z ortografią? Pozbędziesz się ich, kiedy zaczniesz czytać. Wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Dlatego w ten sposób najłatwiej jest się uczyć. Regularne czytanie książek sprawi, że pożegnasz się raz na zawsze w problemem. Tym razem kartkówka z języka polskiego nie będzie dla ciebie stresująca. I już nigdy nie zrobisz błędu w żadnym, biznesowym dokumencie.
  • będziesz bardziej kreatywny – jeśli czytasz dużo książek, poznajesz jednocześnie wiele historii. Może zdarzyć się tak, że któryś z książkowych bohaterów pomoże tobie rozwiązać jakiś życiowy problem. Albo, w pewnym sensie, podpowie tobie jak żyć, byś był z tego życia zadowolony.
  • czytanie książek, to oszczędność pieniędzy – tak, właśnie. Bo z czego uczyli się ci wszyscy szkoleniowcy, jeśli nie z książek? A teraz, za grube pieniądze, przekazują tobie tą wiedzę na swoich szkoleniach. Możesz zaoszczędzić naprawdę sporo, ucząc się na własną rękę, z drukowanych materiałów. A kolejnym plusem jest to, że otrzymujesz tą wiedzę na stałe. I możesz w każdej chwili do niej wrócić, jeśli czegoś nie zrozumiesz, lub coś zapomnisz.

Jest cała masa powodów, dla których warto czytać książki. Oczywiście nie wszystkie zasługują na uwagę, ale kiedy przeczytasz ich trochę nauczysz się wybierać te, które są tej uwagi godne. Warto zrobić sobie listę lektur do kupienia. I korzystać z biblioteki – dzięki niej możesz zdobywać wiedzę zupełnie za darmo. Kto czyta książki, ten nigdy nie żałuje. Warto o tym pamiętać.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *