Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Domowe sposoby na chrypkę

Domowe sposoby na chrypkę

Maj.. najpiękniejszy miesiąc. Temperatury przekraczają od kilku dni 20 stopni – nie ubieramy się już tak ciepło i właściwie to z tym ubieraniem się mamy teraz największy problem. Królują jednak krótkie rękawki, powoli wyjmujemy z szaf odkryte obuwie. Jednak to wciąż zdradliwa pogoda i łatwo się przeziębić.Ból głowy katar, zaczerwienione gardło. Z całą pewnością przydadzą się wówczas jakieś domowe sposoby na chrypkę!

Domowe sposoby na chrypkę – tradycyjna płukanka

Mowa oczywiście o płukaniu gardła i można posłużyć się mieszanką wody z solą – co pomoże również na bolące gardło, jak i skorzystać z naparu z szałwii. Wystarczy zalać mniej więcej łyżkę suszonej – bądź świeżej szałwii – szklanką wrzącej wody i odczekać kwadrans. Napar powinien być ciepły, ale nie gorący, zatem można go odcedzić  i poczekać aż wystygnie a później wypłukać nim gardło.

Ciepłe napoje

Świetne, domowe sposoby na chrypkę to również ciepłe, rozgrzewające napoje – na przykład woda z sokiem z czarnego bzu albo malinowym – oczywiście własnej roboty bo to, co kupić możemy w sklepach nie zawsze ma dobry skład. Sprawdzi się rówież ciepłe mleko z masłem i miodem, które wypijemy tuż przed snem. Rano, po chrypce nie powinno być śladu.

Co jeszcze na drapanie w gardle?

Żeby pozbyć się chrypki pownniśmy na początku zadbać o prawidłowe nawilżenie śluzówki. Zacznijmy od powietrza. Wystarczy kupić jakiś dobry nawilżacz, lub – w okresie grzewczym – ułożyć na grzejnikach mokrę ręczniki. Dodatkowo, trzeba pić dużo płynów – nie koniecznie wody. No u unikać przebywania wśród osób, które palą papierosy. Jeżeli sam(a) walczysz z nałogiem, jak najprędzej z nim skończ. Razem z nim pożegnasz się z problelem jakim jest chrypka.

W aptekach można kupić gotowe preparaty, które pomagają walczyć z tą przykrą dolegliwością. Najlepiej jednak jej zapobiegać – a nie leczyć. Zadbaj więc o odpowiednie nawilżenie śluzówki i wyrób w sobie nawyk regularnego picia wody a szybko zapomnisz o chrypie. No.. chyba, że dorwie Cię jakieś wiosenne choróbsko!

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *