Coraz więcej osób w Polsce, ma problem z utrzymaniem optymalnego ciśnienia krwi 120/80 mmHg. Sprzyja temu zła dieta, brak ruchu i uwarunkowania genetyczne. Najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą radą na to jak obniżyć ciśnienie krwi jest zmiana stylu życia.
Nadmiar soli podnosi ciśnienie krwi, dlatego też nie jest wskazane dosalanie potraw. Ich smak można z powodzeniem zastąpić niektórymi ziołami i przyprawami. Bardzo dobrze sprawdzi się czosnek, który nie tylko wzbogaci smak potrawy, ale również pomoże obniżyć ciśnienie skurczowe. Warto sięgnąć także po rozmaryn, majeranek, bazylię, estragon oraz zieloną pietruszkę i koperek. Jeśli, ktoś jednak nie wyobraża sobie życia bez słonego smaku powinien stosować sól potasową.
Nie zapomnijmy, także o wykluczeniu ze swojego menu produktów przetworzonych, ze względu na ich wysoką zawartość sodu.
Aby obniżyć ciśnienie trzeba wykluczyć napoje, które je podnoszą. Należy zatem zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, a także alkoholu. Warto w zamian pić wodę, najlepiej o niskiej zawartości sodu. Jej odpowiedni poziom w organizmie normalizuje ciśnienie krwi.
Osoby z nadciśnieniem powinny zwiększyć podaż witamin, zwłaszcza witaminy C. Ich niedobór może być spowodowany zażywaniem leków o działaniu moczopędnym, które stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia. W związku z tym należy regularnie uzupełniać ich braki w organizmie spożywając surowe warzywa i owoce. Jak jeszcze można obniżyć ciśnienie krwi? Poprzez spożywanie produktów bogatych w potas – minerał wpływający na regulację ciśnienia. Jego dobrym źródłem są: banany, brzoskwinie, czarne porzeczki, brukselka, szpinak, natka pietruszki, pomidory, ziemniaki, suche nasiona roślin strączkowych, a także otręby pszenne.
Przy chorobach układu krążenia należy ograniczyć do minimum spożycie tłuszczów nasyconych (zwierzęcych). Częste ich jedzenie niszczy naczynia krwionośne oraz podnosi poziom złego cholesterolu LDL we krwi co wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego. Ich miejsce powinny zastąpić tłuszcze roślinne. Warto używać oleju rzepakowego, sojowego, a także z orzechów włoskich, ponieważ są źródłem kwasów omega-3 przyczyniających się do obniżenia ciśnienia krwi.
Główne źródło energii w diecie osób z nadciśnieniem powinny stanowić produkty zbożowe z pełnego ziarna. Zawarty w nich błonnik pomaga obniżyć zarówno stężenie cholesterolu całkowitego, jak i trójglicerydów przez co obniża ciśnienie krwi.
Nie od dziś widomo, że aktywność ruchowa, korzystnie wpływa na pracę całego organizmu. Gdy mięśnie pracują, krew zaczyna szybciej krążyć, aby dostarczyć im więcej tlenu i substancji odżywczych. Dzięki temu naczynia krwionośne rozszerzają się i ciśnienie krwi zostaje uregulowane.
2 kromki chleba pełnoziarnistego (42g)
margaryna miękką (5g)
2 plastry wędliny drobiowej
średni pomidor
2 listki sałaty
herbata z żurawiny lub woda mineralna niskosodowa
kubek jogurtu naturalnego do 2% tłuszczu
łyżeczka otrąb pszennych
mały banan
woda mineralna niskosodowa
zupa z brukselki (70 dag brukselki, 1 duża cebula, kawałek pora,2 duże ziemniaki,2 litry bulionu warzywnego ,śmietana, natka pietruszki, łyżka oleju rzepakowego)
risotto z sosem pomidorowym
surówka z selera, papryki, kukurydzy, jabłka, marchewki z oliwą
kompot z czarnych porzeczek, świeżych lub mrożonych
kiwi
orzechy włoskie -3 szt.
woda mineralna niskosodowa
sałatka z piersi z kurczaka z miksem sałat doprawiona sosem winegret
mała grahamka
słaba herbata lub woda mineralna niskosodowa
dietetyk Elżbieta Kracik