Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Domowy sposób na mszyce – jak pozbyć się mszyc?

Domowy sposób na mszyce – jak pozbyć się mszyc?

Niewielkie, ale bardzo popularne i niezwykle uciążliwe owady mogą wprowadzić wiele zamieszania, kiedy pojawią się w naszym ogrodzie. Można je spotkać i w kwiatach, i na warzywach – wszędzie! I nie koniecznie musi to być ogród, bo mszyca zadomowi się również na kwiatach domowych po to, by wyssać z nich sok i je zanieczyścić, a przy okazji przenieść różne, zagrażające roślinom bakterie. Aby zwalczyć mszyce, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Jaki jest najskuteczniejszy, domowy sposób na mszyce?

Zanim sięgniesz po trujące, chemiczne środki, koniecznie spróbuj poradzić sobie z mszycami za pomocą domowych sposobów.

Pamiętaj, o dobrych sąsiadach

Przede wszystkim powinnaś pamiętać o tym, że istnieją rośliny, których te małe żyjątka się zwyczajnie boją. Jeżeli chcesz zatem uniknąć ich wtargnięcia do twojego ogrodu, powinnaś zasiać w nim czosnek i cebule- mszyca się ich boi.

Warto też przeznaczyć kawałek ogrodu na miętę, i trochę miejsca na lawendę, która nie dość, że będzie pięknie pachniała, to jeszcze posiada walory estetyczne i ozdobne.

Dobrze byłoby, że siać te rośliny w jednym rządku z innymi – wtedy, ten domowy sposób na mszyce będzie jeszcze bardziej skuteczny.

Zrób własne opryski

I to nie z chemicznych środków, ale z wykorzystaniem tych roślin, których mszyca nie lubi. Może to być na przykład oprysk z wywaru cebulowego. Jak go przygotować?

  • 75 gram cebuli – kroimy na niewielkie kawałeczki
  •  10 litrów wody – zalewamy nią cebulę

Następnie, wystarczy wszystko razem zagotować przez około pół godziny, i koniecznie na niewielkim ogniu. A później tylko studzimy, przelewamy o naszego opryskiwacza i działamy! Warto dodać, że to nie tylko dobry, domowy sposób na mszyce, ale również lekarstwo na pewne choroby roślin.

Popularny jest również oprysk z czosnku. Jego przygotowanie jest także niezwykle proste:

  • czosnek- około 20 dag, przeciśniętego przez praskę
  • woda – 10 litrów

Czosnek zalewamy wodą, i dajemy mu postać przez dobę. Nie trzeba gotować, po 24 godzinach po prostu przelewamy do opryskiwacza, i możemy walczyć z „zarazą”.

No i jeszcze jedna roślina, która pozwoli nam pozbyć się mszyc – mniszek lekarski, nazywany potocznie mleczem. Z niego także możemy przygotować oprysk:

  • 40 dag samych liści mleczy
  • 10 litrów wody

W tym przypadku również zalewamy roślinę wodą i dajemy postać tej mieszance przez około 3 godziny. Po tym czasie, nasz oprysk jest gotowy do użycia.

Jak jeszcze walczyć z mszycami?

Prócz wywarów i oprysków przygotowanych z różnego rodzaju roślin, można wykorzystać do walki z mszycami jeszcze inne „środki”.  Na przykład, mleko. Mieszamy je w połowie z wodą i możemy wykorzystać właściwie od razu. Trzeba jednak pamiętać, że aby nasz oprysk był skuteczny, powinniśmy wykorzystać w celu jego wykonania świeże mleko, prosto od krowy. To kartonikowe raczej nie przyniesie pożądanych efektów.

Szare mydło

Pomocne w walce z mszycami będzie także szare mydło. Wystarczy, że rozpuścimy jego część ( mniej więcej 200 gram) w litrze wody, musi być ciepła. Pozwalamy naszej mieszance wystygnąć, i już możemy zabrać się za walkę z  mszycami.

 

Każdy, domowy sposób na mszyce z tych wymienionych przez nas pomoże tobie je zwalczyć. Wybierz zatem ten, najbardziej odpowiedni dla ciebie i ciesz się ogrodem pełnym zdrowych roślin!

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. […] Dom Domowy sposób na mszyce – jak pozbyć się mszyc? […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *