Strona Główna » Blogostrefa » Gdzie szukać pracy? Nasze rady na to, gdzie i jak znaleźć pracę?

Gdzie szukać pracy? Nasze rady na to, gdzie i jak znaleźć pracę?

Skoro się tutaj znalazłeś, pewnie jesteś w trudnym momencie swojego życia. Być może straciłeś pracę, i szukasz nowej. A może po prostu nigdy jeszcze nie pracowałeś na etat. Nieważne z jakiego powodu się tutaj znalazłeś. Istotne, że szukasz odpowiedzi na pytanie: gdzie szukać pracy. I u nas na pewno ją otrzymasz.

Od czego zacząć?

Jeśli szukasz pracy, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Bo samo odszukanie miejsc, w których można się ogłosić, lub w których ogłaszają się potencjalni pracodawcy to bułka z masłem. Ale żeby wymarzone stanowisko pracy otrzymać, musisz pokazać się z dobrej strony. Jak zatem się przygotować, by nie stracić swojej szansy już na samym wejściu?

 • zadbaj o odpowiedni strój – i niekoniecznie mowa tutaj o eleganckim, biało czarnym kubraczku, który kojarzy się bardziej z zakończeniem roku szkolnego i to kilka lat temu. Zanim udasz się do danej firmy na rozmowę kwalifikacyjną, musisz sprawdzić, jaki panuje tam dress code. To bardzo istotne, bo potencjalny pracodawca pewnie oceni Cię również pod kątem samego stroju. Możesz ubrać się elegancko i gustownie, a jednocześnie zachować swój styl. Pamiętaj, że najważniejsze wrażenie na swoim rozmówcy, zrobisz w pierwsze 3 sekundy. To, co wydarzy się później, będzie „efektem ubocznym” pierwszego kontaktu.
 • przygotuj niezbędne dokumenty – zapewne wysłałeś je już drogą internetową, ale koniecznie zabierz ze sobą także wersję papierową CV oraz listu motywacyjnego. Jeżeli chcesz się pochwalić swoimi osiągnięciami, to najlepiej również je udokumentuj w jakichś sposób. Wydałeś własną książkę? Zabierz ją ze sobą na rozmowę. A może zdobyłeś jakieś dyplomy, czy certyfikaty. To, co opowiesz, i jakie emocje przekażesz swojemu rozmówcy w trakcie wymiany zdań jest niezwykle istotne, ale dowody na to co mówisz, są naprawdę bardzo wskazane. Jeżeli natomiast chodzi o same dokumenty – to Twoje CV musi być niebanalne. Nie ściągaj gotowych wzorów i szablonów z internetu. Jeśli nie znasz się na grafice, poproś kogoś kto potrafi wykonać ciekawe CV w takiej formie. Ta jednorazowa inwestycja, naprawdę zwróci się z naddatkiem. Kto wie, może właśnie dzięki takiej kreatywności, zdobędziesz swoje wymarzone stanowisko pracy?
 • zabierz ze sobą dobre emocje. Nerwy zostaw w domu. Jeśli naprawdę tak bardzo się denerwujesz, wypij w domu wielki kubek melisy. Ogarnij się, odpowiednio przygotuj, i myśl  o tej rozmowie jak o spotkaniu towarzyskim, w trakcie którego czeka Cię miła wymiana zdań, mająca na celu wniesienie jakichś dodatkowych korzyści.

Gdzie szukać pracy?

Skoro już Wiesz, jak się przygotować do samej rozmowy kwalifikacyjnej, musisz znaleźć miejsca, do których będziesz mógł zanieść, lub rozesłać swoją aplikację. A jest ich naprawdę całe mnóstwo. I tak naprawdę wcale nie musisz wychodzić z domu, by pozyskać wymarzone stanowisko pracy. Zwłaszcza, że jeżeli szukasz zdalnej, to być może nawet sama rozmowa odbędzie się tą drogą – na przykład poprzez Skype, lub inny komunikator. Zatem gdzie szukać?

 • portale ogłoszeniowe. I to prawdziwa baza ofert pracy, z różnych dziedzin. Polecamy szczególnie portal OLX, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. A dodatkowo, można tam też zostawić własną ofertę, z opisem swoich umiejętności i zasług, oraz bezpośrednim kontaktem. Warto zadbać o tą swoją wirtualną wizytówkę, ponieważ to dzięki niej – statystycznie – 6 na 10 osób znajduje wymarzoną pracę. Ogłoszeń można szukać także na podobnym portalu, jakim jest Lento, lub również nie mniej popularnym – Gumtree.
 • fora internetowe – jeżeli jesteś freelancerem, to szczególne polecamy forum Pozycjonowanie i optymalizacji. Jest rewelacyjne, z wielu różnych powodów. Podzielono je na działy – jak to na forach bywa – dzięki którym możesz między innymi się dokształcić, i wymienić poglądami z zebraną tam społecznością, ale także, za pomocą odpowiedniej kategorii, znaleźć pracodawcę. Ogłoszenia tam zawarte są przejrzyste, i jasno określają warunki współpracy. Wystarczy tylko wysłać aplikację, i czekać na kontakt.
 • można też nie przez internet. Twórz wlepkę, lub mini ogłoszenie, na którym umieścisz najbardziej istotne informacje na temat swojej działalności, oraz Twoich umiejętności, a później przyklejaj ją gdzie się da  – oczywiście dbając o to, by w żaden sposób nie łamać prawa. Warto wykonać ogłoszenie, które daje możliwość oderwania Twojego numeru telefonu. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany, zabierze małą karteczkę ze sobą i z pewnością się do Ciebie odezwie.
 • poczta pantoflowa – Wiesz, że to najlepszy sposób na znalezienie pracy? Dlatego nie wstydź się pytać swoich znajomych, czy nie słyszeli o jakimś fajnym, wolnym etacie. Poproś, by popytali u siebie w firmie. Jeżeli nigdy nie zawiodłeś ich zaufania, to na pewno się zgodzą.
 • grupy na facebooku – moc facebooka jest ogromna, i zna ją już chyba każdy, choć wciąż nie wszyscy ją doceniają. Powstało całe mnóstwo przeróżnych grup – w zróżnicowanych branżach – które skupiają osoby szukające pracy, oraz potencjalnych pracodawców. Wystarczy tylko śledzić codziennie wpisy, lub zaoferować się samodzielnie, właśnie poprzez grupę.
 • a może warto pójść na swoje ? To decyzja najtrudniejsza. Bo na etacie jest wygodnie. Bo zawsze wpada do portfela określona suma pieniędzy. A jak uda się coś jeszcze dorobić na boku – to super. A samodzielność w zakresie pracy, to już spore ryzyko. Jednak jeśli masz jakąś pasję, i od dawna marzysz o tym by zostać swoim szefem, nie czekaj. Czasami warto podjąć jakąś decyzję wbrew swojej intuicji. Zwłaszcza, jeżeli nie wymaga od Ciebie wielkich inwestycji finansowych. Skoro i tak nie pracujesz, nie marnuj czasu. Zacznij działać już teraz. Stwórz biznes plan – nie musisz od razu zakładać działalności. A gdybyś ją założył, jesteś w stanie pozyskać całkiem niezłe dotacje finansowe, na rozwój własnego biznesu. Także, do odważnych świat należy.

Praca na etacie to wygoda. Ta na własny rachunek – to niemałe ryzyko. Ale chyba każdy chciałby pracować tak, jak lubi, i robiąc to, co lubi. Ty zapewne też. Dlatego może warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 3 komentarze

 1. Iiizkke napisał(a):

  Chociażby tutaj – http://www.gowork.pl/praca Najlepiej szukać pracy na najpopularniejszych portalach, bo tam po prostu ogłoszeń jest najwięcej. Ewentualnie jeszcze można na stricte lokalnych stronkach.

 2. Jagoda napisał(a):

  A ja przez mg solutions dostałam pracę w Niemczech, a wypłata dwa razy taka co tu i do tego mam zagwarantowane zakwaterowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *