Strona Główna » Blogostrefa » Jak przygotować się do jesieni?

Jak przygotować się do jesieni?

Coraz szybciej ucieka ten czas. Pewnie też masz wrażenie, że z roku na rok prędzej mija miesiąc, za miesiącem. Dopiero co, radośnie wyczekiwaliśmy wiosny i lata, a już z drzew spadają pierwsze liście. Zaczyna się robić szaro, i zimno. Trzeba było wyjąć z szaf jesienno zimowe ubrania, i coraz częściej wciągać na siebie sweter, zamiast lekkiej bluzy. Rosa na trawie nie zachęca już do chodzenia na boso, a promienie słońca nie otulają już nas swoim ciepłem, choć słońce wciąż, często, jest wysoko na niebie. Jak przygotować się do jesieni? Co zrobić, by nie dopadła nas chandra? Mamy na to kilka sposobów. Działają!

Jesień, wcale nie jest taka zła

I chyba od tego należy zacząć. Od zmiany nastawienia. Tak naprawdę to jesienno zimowe miesiące mogą nam przynieść chwilę wytchnienia. Pomyśl – jak długo o tym marzysz? Od kiedy wspominasz, że musisz wreszcie odpocząć? To będzie ten czas. Zaplanuj sobie dobrze jesień tak, by nie trzeba było z żalem stwierdzać, że był to czas stracony. Wcale nie musi tak być. Skoro masz mniej obowiązków, możesz pozwolić sobie na więcej rozrywek. Wyjedź gdzieś na weekend choćby raz w miesiącu. Odwiedź miejsce, które już dawno chciałaś odwiedzić. Zaplanuj zmiany w domu  – może jakiś remont? Wprawdzie jesienna pogoda nie jest najlepsza na mycie okien, ale takie prace jak malowanie, czy skręcanie nowych mebli albo zakładanie paneli to dobra opcja.

Postaraj się nie zapaść pod ziemię. Nie zacząć smucić bez powodu. Zrób coś, żeby wnieść do swojego domu trochę radości. Jesień nie musi być smutna. Kup światełka, i rozwieś je na komodzie albo nad łóżkiem. Zadbaj o to, by w domu wciąż były świeże kwiaty – nawet zimą znajdziesz w kwiaciarni takie odmiany, które mogą ozdobić twój dom a jednocześnie przynieść ze sobą trochę wiosny. Dobre nastawienie, to połowa sukcesu.

Jednocześnie uświadom sobie, że przecież jesień, to tylko stan przejściowy. I że warto wytrwać tych kilka cięższych miesięcy, by już niebawem znów cieszyć się pełnym słońcem.

Dodatkowo możesz zaznaczyć w kalendarzu kilka ważnych dat, które pozwolą tobie przetrwać ten czas. Na przykład święta. Już w październiku możesz zacząć kupować prezenty. Bieganie za promocjami to całkiem fajna przygoda, a jednocześnie zajmujesz sobie trochę czas.

Świąteczne przygotowania już dużo wcześniej wprowadzą rodzinną, dobą atmosferę. Dom zacznie pachnieć pierniczkami już miesiąc wcześniej, a choinka pojawi też z odpowiednim wyprzedzeniem. Szukaj małych przyjemności, wyczekuj konkretnych chwil, a nawet nie zauważysz, kiedy pożegnasz się z jesienią.

Jak przygotować się do jesieni fizycznie?

Bo chodzi przecież nie tylko o przygotowanie emocjonalne. Z nim, często łatwiej sobie poradzić. Musisz też zaprawić się fizycznie, bo zima i jesień często niesie ze sobą różne choróbska.

Wystarczy, że nie będziesz rezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zaprzyjaźnij się z rowerem, albo zacznij biegać, choć codzienne spacery też będą idealne. Nie musisz wcale pokonywać ogromnej ilości kilometrów. Ważne jest to, by codziennie spędzać trochę czasu na świeżym powietrzu.

Oczyść organizm – przed jesienno zimowymi miesiącami to naprawdę idealny pomysł. Możesz przeprowadzić na przykład post Dąbrowskiej – zaleca się, by trwał 6 tygodni, ale możesz go skrócić na przykład do dwóch. Jesienią warzywa są tanie, i jest do nich łatwy dostęp. Skorzystaj z tego.

Po poście, koniecznie sięgnij po suplementy. Dodatkowe witaminy się przydadzą. Oczywiście dalej warto jeść większą ilość warzyw i owoców. Ale sięgnij też na przykład po witaminę C. Dzięki niej, nie straszne będą tobie żadne choroby. A żeby im zapobiegać, najlepiej zaopatrz się w sok malinowy, czy też z aronii – oczywiście z własnych zbiorów. To również sposób na to, by wypełnić sobie jesienny czas. Robienie zapraw. W internecie znajdziesz całe mnóstwo inspiracji, które sprawią, że na długie godziny znikniesz w kuchni. A to może stać się dla ciebie także fajnym sposobem na biznes, który jesienią pomoże zarobić trochę dodatkowych pieniędzy – sprzedaż domowych przetworów, szczególnie tych wymyślnych, jest ostatnio bardzo popularna.

Co jeszcze zrobić, by poradzić sobie z jesienią?

Zdecydowanie, nie rób z siebie zimowego niedźwiedzia, chociaż pewno masz chęć przespać wszystkie te miesiące. Aby twój organizm odpowiednio funkcjonował, potrzebujesz od 6 do 8 godzin snu, i to naprawdę wystarczy. Jeżeli spędzisz w łóżku więcej czasu, wcale nie poczujesz się lepiej, a jednocześnie stracisz kilka godzin na obowiązki. I dobę będzie trzeba rozciągnąć.

Staraj się zaraz po wstaniu z łóżka zrobić kilka przysiadów, rozciągnąć się, zjeść smaczne, i pożywne śniadanie z ciepłą herbatą i zaplanuj sobie dzień już wcześnie rano. A nawet poprzedniego dnia – wieczorem. Ustal priorytety i absolutnie zawsze do końca wypełniaj swój plan. Niech to się stanie twoim nawykiem.

Pozwól sobie na czytanie książek – ale dopiero wtedy gdy zrobiłaś wszystko, co zaplanowałaś. I na chwilę relaksu pod ciepłym kocem, z kubkiem kakao w ręku. Kombinuj w kuchni – może założysz bloga kulinarnego? Twoja rodzina będzie zadowolona z codziennych, kulinarnych nowości, a ty, być może znajdziesz swój nowy sposób na życie.

Jesień, wcale nie jest taka zła. Jeżeli tylko nie pozwolisz sobie na niepotrzebną chandrę, i wypełnisz każdy dzień nowymi zadaniami możesz tą jesień wspominać później nawet z łezką w oku. Pamiętaj, że niedługo znów przyjdzie wiosna. A po niej lato. Ale następnie ponownie będziesz musiała przetrwać jesień i zimę. Taka kolej rzeczy. Dlatego przestać się smucić, i spójrz na to wszystko przez różowe okulary – będzie łatwiej!

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Komentarze (1)

  1. Irenka37 napisał(a):

    Jesień, jesień ach to Ty! I wszystkie włosy z głowy spadają wraz z liśćmi! Szukam od wielu lat sposobu na tą bolączkę i nic nie pomaga, czy słyszał ktoś może o seboradinie przeciw wypadaniu włosów? Jakieś opinie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *