Właściwie nie ma tutaj żadnej wielkiej filozofii ale jeżeli kupiłaś szparagi po raz pierwszy to masz prawo nie wiedzieć jak je przygotować. Przede wszystkim – najpierw dokładnie umyj warzywo. Muszisz odkroić twarde końcówki. Jeżeli wybrałaś te zielona, to nawet nie będziesz musiała ich obierać. Różnią się trochę od białych szparagów- głównie grubością, bo są sporo cieńsze a jednocześnie też wyższe. Jak przygotować szparagi zielone? Najlepiej będzie, jeżeli je razem połączysz – na przykład związując je grubą nicią. A jak już to zrobisz, włóż je na stojąco do wysokiego garnka pełnego osolonej wody – trzeba też dodać dosłownie szczyptę cukru. To ważne, żeby nie zamaczać całej główki szparagów – niech delikatnie wystają. Garnek będzie przykryty, więc one zmiękną pod wpływem pary.
Szparagom wysarczy jakieś 7 do 10 minut. Będą miękkie, ale czas gotowania zależy od ich grubości i od tego, jak świeże są. Sprawdzaj widelcem, czy mają odpowiednią miękkość. Jeśli nie, zaczekaj jeszcze chwilę.
A jak ugotować szparagi białe? Tak samo, tylko należy gotować je nieco dłużej, bo są grubsze.
Bo są niskokaloryczne. To idealny dodatek do codziennej diety dla osób, które dbają o wygląd. Do tego zawierają całą masę przeróżnych witamin a dania przygotowane z nimi w roli głównej nigdy nie są monotonne.
Wiele różnych, smacznych rzeczy. Począwszy od kremowej zupy szparagowej, z dodatkiem mięsa, ryby, lub typowo warzywnej, po tartę szparagową z mieszanką serów. W wersji fit, można te nasze szparagi zapiec , na przykład z plastrem szynki parmeńskiej albo w piersi kurczaka – jako roladka. Do środka można dorzucić plaster mozarelli lub sera żółtego. Świetnym pomysłem jest też szparagowe spaghetti na serku homogenizowanym z dodatkiem wędzonego łososia.