Na początek trzeba uzmysłowić sobie, że żadna szybka i nagła zmiana nie jest korzystna dla zdrowia i prędzej czy później się na tobie zemści. Dlatego przy wyborze diety trzeba kierować się własnymi preferencjami kulinarnymi, predyspozycjami genetycznymi i zdrowotnymi. Cukrzyk odchudza sie inaczej niż osoba całkowicie zdrowa i też inne produkty może spożywać.
Jeżeli nie ograniczają cię kwestie finansowe, warto skorzystać z porady profesjonalnego dietetyka, który nie tylko ułoży spersonalizowany jadłospis, ale też obali kilka mitów, którymi karmił cię internet. Dietetyk będzie również dostępny wtedy, kiedy dietę należy nieco zmodyfikować po to, aby wagę docelową utrzymać.
Jeśli stosujesz dietę eliminacyjną, po jej skończeniu stopniowo i powoli wprowadzaj składnik, który do tej pory ograniczałaś. Twoje ciało, po tak wielkiej zmianie, potrzebuje czasu, aby przystosować metabolizm do kolejnej. Dlatego jeśli do tej pory rezygnowałaś z węglowodanów, wprowadzaj je powoli, zaczynając od jednego posiłku dziennie. Na przyklad, może to być makaron razowy lub porządny, pełnoziarnisty chleb na zakwasie.
W czasie odchudzania i po jego zakończeniu trzeba pilnować regularnych posiłków. Metabolizm do pracy potrzebuje paliwa, jeśli mu go zabraknie, będzie odkładał wszystko co zjesz na później. To z kolei zaowocuje nową tkanką tłuszczową. Idealnie byłoby spożywać pięć posiłków dziennie – 3 główne i dwie przekąski, jednak z reguły nie jest to założenie realistyczne. Jeśli 4 posiłki są dla ciebie lepsze, rozbij dwudaniowy obiad na zupę i drugie danie. W ten sposób nie będziesz się przejadać, a organizmowi dostarczysz wszystkiego, czego potrzebuje.
Waż się regularnie, ale nie codziennie. Dzięki temu zobaczysz, czy waga się utrzymuje, wzrasta czy idzie w dół. Pamiętaj jednak, że jeśli intensywnie ćwiczysz, twoje obwody mogą się zmniejszać, a waga niekiedy pozostanie taka sama. Wynika to z faktu, że mięśnie, które podczas ćwiczeń robią się silniejsze i bardziej sprężyste, ważą więcej niż sama tkanka tłuszczowa. Dlatego poza sprawdzaniem samej wagi, mierz się centymetrem w miejscach, które były dla ciebie najbardziej kłopotliwe.
Pozwól sobie od czasu do czasu na przekąskę lub słodycz i nie zamartwiaj się, że natychmiast się on odłoży w brzuszku czy na udach. Wręcz przeciwnie, pobudzisz swój metabolizm do cięższej pracy, ponieważ potraktuje nowego przybysza jak intruza. Dlatego często osoby odchudzające się, po obfitej kolacji raz na jakiś czas, czują się lekko i wręcz mają wrażenie, że obwody im się zmniejszyły.
W końcu, dbaj o jakość jedzenia, które spożywasz. Witaminy i minerały zawarte w posiłkach wspomagają pracę organów wewnętrznych do tego, aby cały organizm pracował na najwyższych obrotach. Dlatego posiłki bezwartościowe, spożywane częściej niż raz na jakiś czas, będą się odkładały – ciało zwyczajnie nie ma siły ich prawidłowo strawić. Owoce i warzywa dostarczają również błonnika spożywczego, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit.
Jeśli chcesz utrzymać wagę po diecie, nie licz na szybkie rezultaty oraz na to, że się one utrzymają. Podczas odchudzania najpierw tracisz dużo wody, dlatego efekty są spektakularne, potem jednak cały proces spowalnia. To może zniechęcać, ale jeśli zastanawiasz się jak otrzymać wagę po diecie, tych kilka powyższych rad powinno wskazać ci właściwą drogę. Cierpliwości!
Autor: Beata Uzarska – Juszkiewicz