Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Pielęgnacja » Jak walczyć i unikać zakażenia grzybicą stóp?

Jak walczyć i unikać zakażenia grzybicą stóp?

Wizyta w saunie czy na basenie, zabiegi w SPA lub noszenie pożyczonych butów może zakończyć się zakażeniem grzybicą stóp. Jest to powszechne schorzenie, które jednak nadal budzi poczucie wstydu.

Jak unikać zakażenia?

Problem grzybicy stóp może dotyczyć każdego z nas, bowiem istnieje wiele sytuacji, w których możemy zarazić się grzybami. Grzybica stóp rozwija się w środowisku wilgotnym i ciepłym, dlatego można się nią zarazić na basenie, w saunie czy na plaży. Na grzybicę bardziej narażone są osoby stale chodzące w ciężkich butach z tworzywa sztucznego lub w skarpetkach, które nie pozwalają skórze oddychać. Stopy zaczynają mocno się pocić, stwarzając idealne warunki do rozwoju grzybicy.

Unikniemy zakażenia, jeśli często będziemy wietrzyć stopy i dbać o ich higienę. Należy podczas mycia zwracać szczególną uwagę na przestrzenie międzypalcowe, które najszybciej mogą zostać zaatakowane przez grzybicę. Do wycierania nóg powinniśmy przeznaczyć osobny ręcznik. Lepiej jest brać na co dzień prysznic, niż kąpiel, ponieważ w takim przypadku stopy mają kontakt jedynie z bieżącą wodą i minimalizujemy w ten sposób ryzyko powstania grzybicy. Paradoksalnie, zbyt duża dbałość o higienę nóg także może się do tego przyczynić. Jest to związane z tym, że częste mycie skóry niszczy jej naturalny płaszcz lipidowy zapewniający ochronę przed przeróżnymi zakażeniami.

Nie wolno pożyczać innym osobom naszych butów, ponieważ to również może spowodować chorobę. Na basenie lub na plaży chodźmy w klapkach lub w butach do wody.

Objawy grzybicy stóp

Pomimo stosowania się do zasad z zakresu profilaktyki zdrowotnej, grzybica nóg i tak może zaatakować. Jej pierwszym objawem może być świąd i pieczenie skóry. Istnieje kilka odmian grzybicy stóp, które mogą dawać nieco inne symptomy. Wyróżnia się:

  • Grzybicę międzypalcową – zmiany pojawiają się pomiędzy czwartym a piątym palcem stóp, gdzie jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej, a więc w warunkach optymalnych dla namnażania się grzybów. Ten rodzaj grzybicy charakteryzuje się pękaniem i zaczerwienieniem skóry u nasady palców i bólem.
  • Grzybicę potnicową – w jej przebiegu na podeszwie stopy pojawiają się drobne pęcherzyki, a skóra jest zaczerwieniona.
  • Grzybicę złuszczającą – objawem tego rodzaju grzybicy nóg jest nadmiernie złuszczający i rogowaciejący naskórek, obejmujący podeszwę i brzeg stopy.

 

Jak leczyć grzybicę nóg?

Jeśli zauważamy u siebie objawy jednego z rodzajów grzybicy nóg, powinniśmy zacząć się leczyć. Pierwszym krokiem może być wizyta w gabinecie dermatologicznym, gdzie specjalista zapisze nam odpowiednie środki. Schorzenie to można jednak skutecznie leczyć także samodzielnie, z zastosowaniem powszechnie dostępnych środków medycznych bez recepty. Zawierają one w swoim składzie substancję czynną chlorowodorek terbinafiny, który pozwala na pozbycie się grzybicy. Pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu od zastosowania preparatu.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *