Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Jak wybrać pralkę? 6 praktycznych rad!

Jak wybrać pralkę? 6 praktycznych rad!

Każda kobieta dba o to, by w jej mieszkaniu nie brakowało żadnych potrzebnych sprzętów, urządzeń i innych rzeczy, z których korzysta się na co dzień dla zapewnienia domownikom komfortu i możliwie najwyższego standardu życia. Są takie elementy wyposażenia mieszkań, których zabraknąć nie powinno, bowiem nawet ich chwilowa dysfunkcyjność może spowodować spore utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu i codziennym życiu domowników. Do takich z całą pewnością należy pralka – gdy się zepsuje, nagle dostrzegamy jak ważną pełniła rolę. Jak wybrać pralkę, gdy konieczna jest wymiana dość zużytego już urządzenia?

Bez pralki ciężko o czystość ubrań

Wiele kobiet przyjmuje taktykę robienia dużego prania raz w tygodniu, zazwyczaj w sobotę, która dla większości jest dniem wolnym od pracy. Wówczas mamy więcej czasu na sprzątanie, pranie i prasowanie, którym można zająć się bez stresu. I wyobraź sobie, że nagle pralka wysiada. A w koszu na pranie pełno, aż kipi. I co teraz?

Takie sytuacje zdarzają się i to wcale nie rzadko. Ile to razy zdarzało nam się przeklinać w myślach, kiedy nasze plany nagle przekreślił zepsuty mikser lub przepalona suszarka do włosów. Złośliwość rzeczy martwych? Co zrobić, wszystko się kiedyś zużywa, dlatego nie warto denerwować się faktem, że coś nagle się popsuje. Zamiast tego zastanów się jak wybrać pralkę, by tym razem okazała się idealna.

Jak wybrać pralkę? – co warto wziąć pod uwagę

Podczas planowania większych i poważniejszych inwestycji dla domu i całej rodziny, trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, zanim wybierzemy najlepszą opcję. Nie każdy musi znać się na parametrach i najnowszych wyznacznikach światowych standardów, lecz pewne sprawy możesz ustalić samodzielnie. O resztę trzeba już dopytać sprzedawcę w sklepie, który jest pod tym kątem odpowiednio wyszkolony i przygotowany do udzielenia odpowiedzi na każde pytanie klienta.

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania:

  1. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na kupno pralki.
  2. Ile miejsca na pralkę możesz przeznaczyć w swojej łazience.
  3. Jak często pierzesz rzeczy w ciągu tygodnia.
  4. Ile osób korzysta z pralki – i tym samym jaka będzie najbardziej odpowiednia pojemność bębna.
  5. Jaka klasa energetyczna sprzętu cię interesuje.
  6. Czy ma to być pralka ładowana od góry czy od przodu.

Dzięki tym ustaleniom łatwiej ci będzie szukać swojej idealnej pralki, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zgłosisz się do kompetentnej osoby. Warto również zastanowić się czy będą ci potrzebne jakieś konkretne programy. No i ostatnia rzecz – dużym ułatwieniem jest sytuacja, gdy masz swoją ulubioną markę sprzętu AGD. To znacznie zawęża poszukiwania.

Twoja pralka idealna

Jeśli już wiesz mniej więcej czego szukać, wybierz się do sklepu wraz z mężem lub partnerem. Mężczyźni co prawda zakupów robić nie potrafią, ale w kwestiach technicznych bywają nawet pomocni. I teraz możecie wspólnie przeanalizować wszelkie parametry, wymiary, głębokości, pojemność itd. Po kolei:

  1. Sposób ładowania –pralki ładowane od góry z reguły wybierają osoby mieszkająca w mniejszym metrażu. Zaletą tych pralek jest fakt, że są dość wąskie i nie zabierają dodatkowego miejsca, które potrzebne jest do ich otwierania. Wymiary z reguły są do siebie zbliżone. Są one jednak mniej stabilne i podczas wirowania mogą się nieco „przemieszczać”.

Z kolei pralki ładowane od przodu są bardziej pospolite, szersze i przeznaczone raczej do mieszkań z dużą łazienką, w której jest wiele miejsca. Potrzebna jest bowiem dodatkowa przestrzeń do otwierania drzwiczek. Ich szerokość jest zazwyczaj zróżnicowana, dotyczy to również pojemności, która może wynosić nawet do 12 kg. Zaletą takich pralek jest również możliwość wkomponowania ich w wystrój łazienki lub kuchni, ponieważ mogą być obudowane podobnie jak reszta mebli w pomieszczeniu.

  1. Parametry techniczne – podstawowa rzecz podczas wyboru jakiegokolwiek urządzenia. Każda pralka powinna mieć naklejkę z informacjami, takimi jak:

– klasa energetyczna – od A do G, gdzie A jest najlepszym wyznacznikiem;

– poziom hałasu – określany w decybelach. Głośniej pracują pralki ładowane od góry, jednakże podczas wirowania każda z pralek pracuje o wiele głośniej;

– efektywność prania i wirowania – podawana przez producentów również jako określenia literowe od A do G.

  1. Programator – istotna kwestia, zwłaszcza dla wieloosobowych rodzin, w których każdy nosi różnego typu ubrania. Większość producentów oferuje specjalne programy do prania tkanin delikatnych, bawełny, syntetyków, wełny, ciemnych ubrań, a nawet codziennych, nie wymagających dłuższego prania, a jedynie odświeżenia. Są również takie modele, w których klient może samodzielnie stworzyć własny program. Nowsze modele posiadają cyfrowy wyświetlacz na którym możemy odczytać poszczególne etapy prania.
  2. Pojemność – należy ją dostosować do potrzeb rodziny. Młode pary lub single zadowolą się pralką o wsadzie do 5 kg. Rodziny, w których pojawiły się już dzieci, wybierają z reguły pralki o bardziej pojemnym bębnie.
  3. Pralkosuszarki – to rozwiązanie jest idealną propozycją dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na pranie, wirowanie, suszenie itp. – pralkosuszarka sama wykona te czynności za ciebie. Należy jednak pamiętać, że jednorazowo można w niej wysuszyć tylko połowę wkładu, dlatego cykl ten wydłuża się, a co za tym idzie, wzrastają koszty zużycia energii. No cóż, zawsze jest coś za coś.
  4. Rodzaj bębna – jest istotny z uwagi na rodzaj materiału z jakiego został wykonany. Najlepszą opcją są bębny ze stali szlachetnej, ponieważ są odporne na korozję. Różni producenci oferują bębny różniące się kształtem.

Wydatek na kilka lat

Pralka w domu jest niezbędna, co do tego nie ma wątpliwości. Wybierając najlepszą dla siebie pralkę pamiętaj, aby zwracać uwagę na parametry najbardziej istotne dla twojej rodziny. Ponieważ będziecie korzystać z niej przez kilka lat, musi być idealnie dopasowana do miejsca, jak i waszych oczekiwań. Dobrze jest też przed zakupem zasięgnąć opinii znajomych lub osób, które wypowiadają się na temat danego urządzenia w Internecie.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *