Strona Główna » Blogostrefa » Jak wydać swoją książkę?

Jak wydać swoją książkę?

Piszesz książkę i chcesz ją wydać? A może jest już dawno napisana i czeka w szufladzie na dobry moment? Jeśli tak, nie zwlekaj! Wydaj swoją książkę już dziś. Przeczytaj nasze podpowiedzi, jak to zrobić.

Czy wiesz, że Mark Twain, Lewis Carrol i Edgar Allan Poe sami finansowali wydanie swoich książek? A manuskrypt „Harry`ego Pottera”, zanim książka została wydana, odrzuciło aż 12 wydawnictw? Podobnie było z El James (Erika Mitchell), autorką słynnej powieści erotycznej „50 twarzy Greya”. Najpierw samodzielnie wydała ją w formie ebooka (książkę odrzuciło 99 wydawców, a dopiero setny zaryzykował – Vintage Books).

Recepta na sukces

Wyżej wymienieni autorzy zaryzykowali i wydali książkę sami. Mieli silną potrzebę pisania i wydania swojego dzieła na rynek. Nie byli znanymi autorami, nie mieli także znajomości w branży wydawniczej. Więc jak to się stało, że odnieśli sukces? Po pierwsze determinacja i upór, po drugie trochę szczęścia, a po trzecie dobrze przemyślany plan działań. To właśnie dzięki tym nazwiskom self-publishing ujrzał światło dzienne.

Czym jest self-publishing?

Self-publishing to popularny dziś na świecie sposób, dzięki któremu autor może sam wydać swoją twórczość. Zachodnie serwisy, np. Lulu.com lub Authorhouse.com doczekały się wielu bestsellerów wydanych w tej formule. Brytyjski dziennik „The Guardian” raz w miesiącu nagradza najlepszych autorów-wydawców. Redakcja uznała, że self-publishing jest obecnie jednym z najważniejszych trendów na rynku wydawniczym.

Dlaczego self-publishing?

Wydanie książki nie jest łatwym zadaniem zwłaszcza dla tych, którzy są nowicjuszami w branży. Zapisy proponowane w tradycyjnych kontraktach wydawniczych są trudne do wynegocjowania i nie zawsze działają na korzyść autora. Self-publishing daje autorom więcej

możliwości. Nie muszą już polegać na agencie lub wydawcy. W self-publishingu to autor sam decyduje o swojej książce, o jej publikacji, sprzedaży i swoich zarobkach. W self-publishingu to autor zachowuje pełne prawa do swojej publikacji. Żadna z firm nie rości sobie praw autorskich do publikacji – one należą do autora. Autor jest wydawcą książki i sam ustala jej cenę. Decyduje także o zysku, jaki osiągnie z jej sprzedaży. Jeśli znajdzie grono czytelników, może liczyć na niezwykle atrakcyjne honorarium. W self-publishingu można od początku do końca osobiście zająć się wydaniem swojej książki, ale można również skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak zespół Rozpisani.pl.

Jak zacząć?

Cokolwiek piszesz – opowiadanie, wiersze czy biografie, możesz to wydać z pomocą firm, takich jak Rozpisani.pl, które pomagają autorom zaistnieć na rynku wydawniczym. To dzięki takim firmom, jak Rozpisani.pl, niezależni autorzy mogą rozpocząć swoją karierę pisarską.

Jak to się robi?

Załóżmy, że dzieło Twojego życia leży w szufladziei czeka na lepsze czasy. Jeśli więc masz już napisaną książkę, pierwsze kroki skieruj do firm, które świadczą usługi wydawnicze dla niezależnych autorów. Jedną z nich są np. Rozpisani.pl (Grupa PWN). Rozpisani.pl pomagają autorom wydać ich książkę, świadczą także usługi edytorskie, korektorskie, dystrybucyjne i promocyjne. W self–publishingu nie ma żadnych ograniczeń ani obostrzeń. Można wydać wszystko, dosłownie wszystko! Po nawiązaniu kontaktu z osobą odpowiedzialną za opiekę nad autorami dowiesz się, jakie to proste. Po zapoznaniu się z Twoim tekstem dostaniesz ofertę szytą na miarę. Otrzymasz wszystkie niezbędne narzędzia do publikacji Twojej twórczości. Zespół ekspertów będzie Ci służył pomocą w dziedzinie redakcji, korekty i grafiki. Zajmą się składem książki i wydrukują ją we własnej drukarni cyfrowej (druk już od 1 egzemplarza). Nie musisz od razu drukować wysokich nakładów i „zamrażać” w nich pieniędzy. Jeśli książka będzie się sprzedawać, zyski osiągnięte ze sprzedaży pierwszego nakładu możesz zainwestować w dodruki. To nie wszystko – serwisy takie, jak Rozpisani.pl, prowadzą także dystrybucję Twojej książki. Zyskujesz dostęp do szerokiej dystrybucji – m.in. Amazon, Empik, Gandalf, więc Twoja książka może pojawić się w najbardziej znanych księgarniach stacjonarnych i internetowych. Można też skorzystać z pakietu promocyjnego, dzięki któremu informacja o książce dotrze do dziennikarzy i blogerów. Oczywiście nie trzeba z tego korzystać – można samodzielnie zająć się sprzedażą lub marketingiem.

Dlaczego warto?

Biorąc pod uwagę trudności, jakie czekają debiutanta, wydanie książki w systemie self-publishing jest najlepszym wyjściem. Pozwala ono nie tylko na zrealizowanie marzenia o debiucie, ale również na zachowanie pełnej niezależności. A dlaczego warto powierzyć to zadanie firmie? Otóż każdy autor popełnia błędy, których nie zauważy samodzielnie. Wydawcy self-publishing, jak np. Rozpisani.pl, zajmują się redagowaniem tekstu, a także składem i opracowaniem graficznym. Ponadto na barkach ekipy Rozpisani.pl spoczywają wszystkie formalności związane z publikacją. Dzięki temu autor może skupić się na rozwijaniu swojego warsztatu twórczego.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *