Strona Główna » Blogostrefa » Jak zarabiać więcej? Kilka trików, by zwiększyć swoje zarobki!

Jak zarabiać więcej? Kilka trików, by zwiększyć swoje zarobki!

Lubisz swoją pracę? Masz szczęście, bo wciąż niewiele osób może tak powiedzieć. Jednak mimo tego, iż się w niej spełniasz, wciąż brakuje tobie pieniędzy – czasem nawet na podstawowe wydatki? Pewnie zastanawiasz się jak zarabiać więcej? Jednocześnie, nie rezygnując ze swojego stanowiska. W końcu jesteś do niego przywiązany, po tylu latach, a dodatkowo masz w pewnym sensie spokojną głowę – stały przypływ gotówki jest przecież bardzo istotny. Czy możesz zrobić coś, by zwiększyć jakoś domowy budżet i przestać się martwić wydatkami? A i owszem!

Jak zarabiać więcej? Negocjuj stawki!

Jeżeli jesteś pracownikiem z większym stażem, i twój pracodawca nigdy na ciebie nie narzekał, a jednocześnie też nie pamiętasz, kiedy ostatnio dostałeś jakąś podwyżkę, warto zacząć od negocjowania stawek. Skoro obejmujesz dane stanowisko już naprawdę długo, znasz dobrze mechanizm działania firmy i możesz być pewien, że twój pracodawca zrobi wszystko, by nie szukać kogoś na twoje miejsce – teraz nie tak łatwo o lojalnego, i oddanego pracownika. Dlatego nie bój się zapytać. Jednak negocjacje, należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Jak się za nie zabrać?

  • przygotowanie : musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim należy zrobić rozeznanie, dotyczące stawek na danym stanowisku w związku z takim samym zakresem obowiązków. Dowiedz się także, jaka jest twoja konkretna wartość na rynku usług, które oferujesz.
  • będą trudne pytania, więc lepiej i na nie się przygotować. Potraktuj tą rozmowę tak, jakby to była twoja rozmowa o pracę, a nie spotkanie z wieloletnim szefem. Nie może cię niczym zagiąć, a pewnie już dobrze cię zna. Może przydać się porfolio – bo skąd twój pracodawca może wiedzieć, czy twoje referencje, w ciągu ostatnich lat nie zostały rozbudowane? Skoro jesteś bardziej kompetentny niż w momencie podpisania umowy, należą się tobie większe pieniądze
  • i teraz coś bardzo ważnego – rzuć szefowi kwotę większą, niż naprawdę oczekujesz. W końcu negocjacje polegają na podbijaniu, i obniżaniu stawek, aż dojdziecie do porozumienia. Musisz mieć z czego schodzić, więc przemyśl sobie już dużo wcześniej, jaka, nowa kwota będzie cię naprawdę satysfakcjonowała, i takie oczekiwania przedstaw swojemu szefowi.
  • lepsze warunki finansowe się tobie zwyczajnie należą – wiele lat pracy, to również wiele zmian. W kosztach życia, opłatach itd. Masz prawo negocjować stawki, i nawet jeśli za pierwszym razem usłyszysz głośnie NIE, to możesz przecież za jakiś czas spróbować ponownie.
  • nie musisz przyjmować oferty od razu – możesz się „z nią przespać” i odpowiedzieć na drugi dzień. Jeżeli przedstawione warunki nie będą tobie do końca odpowiadać, walcz dalej.

Jak zarabiać więcej? Dodatkowa praca

To chyba najprostsze wyjście  z sytuacji. Potrzebujesz dodatkowych środków? Znajdź dodatkowe źródło dochodu. Ważne, byś mógł bez problemu wykonywać swoje wcześniejsze obowiązki i jednocześnie jakieś kolejne zadanie. Dlatego zanim się czegoś podejmiesz, dobrze to przemyśl.

Nie lubimy sobie czegoś odmawiać, i każdy z nas chciałby żyć na wysokim poziomie, jednocześnie nie szczędząc sobie przyjemności. Ale można osiągnąć stan, kiedy to będzie nas stać na wszystko, bo będziemy zarabiać więcej. Jednak wcześniej, trzeba będzie zrobić trochę porządków w swojej głowie.

Zacznij od tego, by zrozumieć, że wcale nie musisz żyć tak, jak nie lubisz. Nie ma nie mogę. Nie ma – nie uda mi się. Będzie tak, jak sobie to wbijesz do głowy, dlatego jeżeli wolisz się nad sobą użalać, i marudzić, że twoje życie jest bez sensu, i nic już nie osiągniesz, to tak się właśnie stanie. Ważne jest pozytywne nastawienie – a może i najważniejsze. Bez niego nie zajdziesz daleko.

Nie marnuj czasu. Odpoczynek jest ważny, ale można to robić w jakiś ambitny sposób, dążący do samorozwoju. Dlatego zamiast kłaść się spać – choć wcale nie jesteś zmęczony, lepiej sięgnij po jakąś książkę, która pomoże tobie spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy.

I jeszcze jedna, ważna rzecz. Kiedy szukasz dodatkowych pieniędzy, a co za tym idzie – dodatkowego zajęcia – musisz najpierw zastanowić się, w czym tak naprawdę jesteś dobry. Co możesz komuś zaoferować, jaką usługę? Co sprzedać? A jeśli jeszcze nie odkryłeś swoich umiejętności oraz pasji to cofnij się do czasu studiów, i przeanalizuj całą dokumentację swojego życia – to także twoje referencje. Zastanów się, co sprawiało tobie największą przyjemność, i idź w tym kierunku.

Czas zarzucić sieci

No bo kto nie ryzykuje, ten nie ma. Przygotuj więc rozbudowaną ofertę, dotyczącą twoich możliwości, i zacznij szukać dodatkowego dochodu. Jak to zrobić? Pewnie dawno nie szukałeś pracy, skoro już tak długo obejmujesz jedno stanowisko.

Najlepiej ogłosić się na popularnych portalach, typu olx. czy gumtree. Wprawdzie nie będzie to ogłoszenie darmowe, ale i tak warto z niego skorzystać – zaprocentuje. Staraj się opisać w punktach wszystko co potrafisz, i oferujesz, jednocześnie zaznaczając, że o szerszych kompetencjach, poinformujesz potencjalnego zleceniodawcę w trakcie wymiany korespondencji.

Warto szukać również pocztą pantoflową, sprawdzony kontakt, jest przecież bardziej cenny od takiego, o którym właściwie nic nie wiadomo. Bo mówić można dużo, nie uważasz?

Dodatkową pracę możesz wykonywać po godzinach. Zwłaszcza, jeżeli uda się tobie dorwać ofertę pracy zdalnej. I nie musisz być wcale Alfa i Omega, by zarabiać przez internet. Znajdziesz tam oferty dla grafików, programistów, ale też dla tych, co potrafią, i lubią pisać. Jeśli więc nigdy nie miałeś problemu ze sklejeniem kilku zdań, to możesz teraz to wykorzystać, jednocześnie zarabiając przy okazji niemałe pieniądze.

Jeśli dalej zastanawiasz się jak zarabiać więcej to chyba pora na to byś uświadomił sobie, że tak naprawdę twoje stawki zależą tylko od ciebie. Masz oczekiwać konkretnej kwoty, za twoje starania, a jeżeli pracodawca je docenia, na pewno nie pozostanie wobec nich obojętny.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *