Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Sztuczna czy żywa choinka? Którą lepiej wybrać?

Sztuczna czy żywa choinka? Którą lepiej wybrać?

Choinka, to symbol Świąt. Zawsze, kiedy w domu unosi się już zapach tej żywej, zaczynamy czuć ich magię. W niektórych domach jednak, stawia się sztuczne drzewko, które często niczym ( w wyglądzie) nie różni się od żywego. Co lepiej wybrać? Żywa choinka, czy sztuczna? Jak wybrać drzewko, które przetrzyma całe Święta?

Sztuczna choinka

Producenci sztucznych drzewek doszli już do takiej perfekcji, że ich wytwory w zasadzie niczym nie różnią się od żywych choinek. Brakuje im tylko tego wyjątkowego, charakterystycznego zapachu. I może właśnie dlatego, w większości domów, nadal pojawia się żywe drzewko. W jaki sposób jednak, dokonać idealnego wyboru?

Zaopatrz się w miarę

Wiesz już, gdzie ma stanąć Twoje świąteczne drzewko? Chwyć więc za  miarę i dokładnie obmierz szerokość oraz wysokość pomieszczenia wyznaczając przy tym granice, których nasza choinka nie może przekroczyć. Wydaje się Tobie, że idealne drzewko możesz kupić na oko? Mylisz się. Staniesz przed dziesiątkami choinek, i wskażesz tą, która wyda się Tobie odpowiednia po czym po powrocie do domu okaże się, że zajmuje połowę salonu.

Możesz wybrać drzewko ścięte, lub choinkę w donicy

Ta pierwsza, zaraz po Świętach wyląduje na śmietniku. Tą drugą za to, będziesz mogła zasadzić w swoim ogrodzie. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz najważniejsze jest to, byś w obu przypadkach obadała kondycję swojego wymarzonego drzewka. Sprawdź, jaki ma kolor- jeżeli jest on soczyście zielony, a do tego ma giętkie igliwie oznacza to, że ta żywa choinka jest świeżo ścięta i w zasadzie możesz mieć pewność, że nie będziesz musiała jej wyrzucać zanim skończą się święta. Zwróć też uwagę na pień- to ważne, by nie miał charakterystycznych przebarwień. Jeśli natomiast spora część igiełek jest brązowa i zeschnięta, nie warto zwracać uwagi na takie drzewko, bo wyląduję na śmietniku jeszcze zanim zasiądziesz do wigilijnej kolacji.

Jaka jest różnica w gatunkach?

W większości punktów sprzedażowych, możemy przebierać pomiędzy trzeba gatunkami choinek. Popularna, ale dość droga jest kaukaska jodła. Warto w nią zainwestować, ponieważ jeżeli tylko będziesz o nią odpowiednio dbała, spędzi w Twoim domu nie tylko Święta, ale również kolejne dwa miesiące. Świerk srebrzysty, który jest nieco tańszy, także postoi dość długo. Najkrótszą żywotność ma świerk tradycyjny, i igły z takiej żywej choinki dość szybko się posypią ale trzeba przyznać, że wszystko rekompensuje jej wyjątkowy zapach, nieporównywalny nawet z zapachem jodły.

Jak dbać o drzewko?

Najlepiej postawić choinkę w miejscu, w którym temperatura powietrza nie jest wyższa niż 22, czy nawet 20 stopni. Istotny jest też fakt, by w jej pobliżu nie znajdował się piec, czy grzejnik. Polecamy również hartowanie drzewka – wystarczy, że postawisz je na balkon, i potrzymasz je tam przez dwadzieścia cztery godziny.

Pamiętajcie, że mamy obowiązek sprawdzić, skąd pochodzi dane drzewko i czy oby na pewno jest to legalne źródło.
Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *