Chociaż będzie wymagać od ciebie nie małej cierpliwości. A do tego systematyczności. Gdy wybierasz się na kurs, wszystko w zasadzie dostajesz na talerzu. Masz jednocześnie okazję wysłuchać wykładu, i poćwiczyć, w trakcie warsztatów. Ale jeśli dobrze zorganizujesz sobie czas i naprawdę się przyłożysz, to ucząc się języków obcych w domu przyswoisz znacznie więcej wiedzy, niż na kursie. Od czego zacząć?
Oczywiście poradniki i kursy książkowe również są wskazane, ale mowa raczej o czymś zupełnie innym. Potrzebne będą słowniki. To dzięki nim uda się Tobie odnaleźć znaczenie nieznanego słowa. Oczywiście możesz korzystać z tych wirtualnych, ale to nie to samo co mieć możliwość sięgnięcia po słownik w każdej chwili i odszukania w nim interesującego cię słówka. Kup więc książeczkę o niewielkich rozmiarach, którą możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.
Są osoby, które praktykują studiowanie słownika. I to alfabetycznie. Zakuwając słowo po słowie. Podobno to działa. Ale znacznie przyjaźniejszą formą nauki jest ta, poprzez praktykę. Dlatego do książek do nauki języków obcych polecamy też dokupić takie, które pisane są właśnie w tym języku, i dodatkowo tłumaczone. Jedno z polskich wydawnictw, oferuje takie książki pisane w języku angielskim. Rewelacja. Ponadto można wybrać książeczkę o odpowiednim poziomie trudności. Znajdziesz w ofercie również pozycje dla dzieci. I po te chyba najbardziej warto sięgnąć również dorosłemu, który dopiero zaczyna swoją przygodę z językiem obcym.
To jest naprawdę świetna metoda. Tak naprawdę najłatwiej przecież uczyć się poprzez praktykę. Na początku, możesz włączać sobie jakieś kinowe hity z tłumaczeniem. A gdy przyjdzie czas, że trochę zaznajomisz się z językiem obcym, po prostu wyłącz napisy. Jeśli oglądałeś daną ekranizacje już kilka razy istnieje szansa, że znasz ją po części na pamięć. A to też ułatwia domyślanie się znaczenia poszczególnych słów.
Fajną opcją są także anglojęzyczne gry. To jest świetny sposób na naukę angielskiego dla dziecka, gdy najpierw intuicyjnie poznaje znaczenie poszczególnych słówek, a później ma okazję porównać je z rzeczywistością.
Jeśli brakuje tobie systematyczności samozaparcia, to świetnie sprawdzą się w twoim przypadku kursy online. Dzięki nim, będziesz miał dostęp do platformy szkoleniowej, poprzez którą będziesz mógł kontaktować się ze swoim nauczycielem, a on pomoże tobie pozbyć się wątpliwości związanych ze znaczeniem pewnych słów. Jest to opcja niedroga, a osoba prowadząca kurs może pozwolić sobie na obniżenie jego ceny m.in dlatego, że może prowadzić takie szkolenie z własnego domu. Nie musi więc już zastanawiać się nad tym czy wystarczy, na opłacenie rachunków za wynajem lokalu.
Powstały specjalne platformy szkoleniowe, które są proste w przekazie i odbiorze i ograniczają ilość odbiorców lub dają nieograniczone możliwości jeśli chodzi o ich ilość. Wszystko można dopasować do własnych potrzeb. Jeśli chcesz poczuć się jak na studenckim wykładzie wybierze opcje mniej kosztowną, w ramach szkolenia grupowego. Jeśli jednak wolisz lekcje indywidualne, to korepetycje możesz prowadzić nawet poprze skype.
I to właśnie w języku obcym. Możesz wykorzystywać w tym celu czaty internetowe. Wystarczy, że zalogujesz się na jakiejś międzynarodowej platformie, i już będziesz mógł szlifować swój język w formie pisemnej. Choć, jeśli zależy tobie bardziej na werbalnej nauce języka, możesz poprosić o kontakt. Dużo łatwiej jest uczyć się języka obcego z osobą, dla której jest to język ojczysty. Zwróć wtedy uwagę na akcent. Na „skróty myślowe” . Slangu przecież nie nauczysz się ze słownika a może okazać się, że środowisko, w jakim się znajdziesz w trakcie zagranicznej wyprawy, będzie posługiwało się tylko takim slangiem właśnie.
Możesz też wymieniać listy. Co być może będzie dla ciebie łatwiejsze – zwłaszcza na początku. Przy pisaniu listu nie goni cię czas. A skoro tak, to możesz w każdej chwili sięgnąć po słownik, czy skorzystać z translatora.
Tym razem mowa nie o tych wirtualnych, a planszowych. Prawdziwym ewenementem, pomocnym przy nauce języków obcych są SCRABBLE, które powstały już chyba w milionie wersji. Gra uwielbiana przez rodziców, którzy próbują nauczyć swoje dzieci czytać. Ale również przez nauczycieli języków obcych – bo oni bardzo często wykorzystują scrabble podczas swoich zajęć. Trzeba wytężyć szare komórki a dodatkowo skupić się też na tym, by tworzyć słowa, które naprawdę istnieją.
Muzyka, jest idealnym medium do nauki języków obcych. Z resztą, nie tylko. Bo każdą wiedzę łatwiej „zakuć” kiedy mamy możliwość wysłuchać jej w takiej formie. Zwłaszcza, jeśli rytm wpada w ucho.
Osobiście korzystam z kursu online, który działa w przeglądarce. Ma również swoją aplikację mobilną, co umożliwia mi naukę gdziekolwiek i w każdej chwili. Uczy w zakresie wielu tematów. Można również dostosować stopień trudności. I jest darmowa. Super sprawa 🙂 Polecam każdemu