Strona Główna » Blogostrefa » Nauka języków obcych w domu – jak się za to zabrać?

Nauka języków obcych w domu – jak się za to zabrać?

Choć wszechobecny wyścig szczurów nie wymaga już od nas kolekcjonowania kolejnych dyplomów, potwierdzających ukończenie studiów, to jednak trzeba przyznać, że znajomość języków obcych zawsze była, jest, i będzie w cenie. Bez tego, ani rusz. W niektórych branżach tylko w przypadku, gdy chcemy nawiązywać międzynarodowe tematy, ale na przykład w przypadku turystyki czy branży kulinarnej, język angielski to podstawa. Nauka języków obcych jednak pochłania sporo czasu, a nie każdego też stać na wybranie się na profesjonalny kurs. Na szczęście uczyć się możemy też w domu. W jaki sposób?

Nauka języków obcych w domu jest możliwa

Chociaż będzie wymagać od ciebie nie małej cierpliwości. A do tego systematyczności. Gdy wybierasz się na kurs, wszystko w zasadzie dostajesz na talerzu. Masz jednocześnie okazję wysłuchać wykładu, i poćwiczyć, w trakcie warsztatów. Ale jeśli dobrze zorganizujesz sobie czas i naprawdę się przyłożysz, to ucząc się języków obcych w domu przyswoisz znacznie więcej wiedzy, niż na kursie. Od czego zacząć?

Zaopatrz się w odpowiednie lektury

Oczywiście poradniki i kursy książkowe również są wskazane, ale mowa raczej o czymś zupełnie innym. Potrzebne będą słowniki. To dzięki nim uda się Tobie odnaleźć znaczenie nieznanego słowa. Oczywiście możesz korzystać z tych wirtualnych, ale to nie to samo co mieć możliwość sięgnięcia po słownik w każdej chwili i odszukania w nim interesującego cię słówka. Kup więc książeczkę o niewielkich rozmiarach, którą możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.

Są osoby, które praktykują studiowanie słownika. I to alfabetycznie. Zakuwając słowo po słowie. Podobno to działa. Ale znacznie przyjaźniejszą formą nauki jest ta, poprzez praktykę. Dlatego do książek do nauki języków obcych polecamy też dokupić takie, które pisane są właśnie w tym języku, i dodatkowo tłumaczone. Jedno z polskich wydawnictw, oferuje takie książki pisane w języku angielskim. Rewelacja. Ponadto można wybrać książeczkę o odpowiednim poziomie trudności. Znajdziesz w ofercie również pozycje dla dzieci. I po te chyba najbardziej warto sięgnąć również dorosłemu, który dopiero zaczyna swoją przygodę z językiem obcym.

Oglądaj dużo filmów w języku obcym

To jest naprawdę świetna metoda. Tak naprawdę najłatwiej przecież uczyć się poprzez praktykę. Na początku, możesz włączać sobie jakieś kinowe hity z tłumaczeniem. A gdy przyjdzie czas, że trochę zaznajomisz się z językiem obcym, po prostu wyłącz napisy. Jeśli oglądałeś daną ekranizacje już kilka razy istnieje szansa, że znasz ją po części na pamięć. A to też ułatwia domyślanie się znaczenia poszczególnych słów.

Fajną opcją są także anglojęzyczne gry. To jest świetny sposób na naukę angielskiego dla dziecka, gdy najpierw intuicyjnie poznaje znaczenie poszczególnych słówek, a później ma okazję porównać je z rzeczywistością.

Kursy online

Jeśli brakuje tobie systematyczności samozaparcia, to świetnie sprawdzą się w twoim przypadku kursy online. Dzięki nim, będziesz miał dostęp do platformy szkoleniowej, poprzez którą będziesz mógł kontaktować się ze swoim nauczycielem, a on pomoże tobie pozbyć się wątpliwości związanych ze znaczeniem pewnych słów. Jest to opcja niedroga, a osoba prowadząca kurs może pozwolić sobie na obniżenie jego ceny m.in dlatego, że może prowadzić takie szkolenie z własnego domu. Nie musi więc już zastanawiać się nad tym czy wystarczy, na opłacenie rachunków za wynajem lokalu.

Powstały specjalne platformy szkoleniowe, które są proste w przekazie i odbiorze i ograniczają ilość odbiorców lub dają nieograniczone możliwości jeśli chodzi o ich ilość. Wszystko można dopasować do własnych potrzeb. Jeśli chcesz poczuć się jak na studenckim wykładzie wybierze opcje mniej kosztowną, w ramach szkolenia grupowego. Jeśli jednak wolisz lekcje indywidualne, to korepetycje możesz prowadzić nawet poprze skype.

Jak najwięcej rozmawiaj

I to właśnie w języku obcym. Możesz wykorzystywać w tym celu czaty internetowe. Wystarczy, że zalogujesz się na jakiejś międzynarodowej platformie, i już będziesz mógł szlifować swój język w formie pisemnej. Choć, jeśli zależy tobie bardziej na werbalnej nauce języka, możesz poprosić o kontakt. Dużo łatwiej jest uczyć się  języka obcego z osobą, dla której jest to język ojczysty. Zwróć wtedy uwagę na akcent. Na „skróty myślowe” . Slangu przecież nie nauczysz się ze słownika a może okazać się, że środowisko, w jakim się znajdziesz w trakcie zagranicznej wyprawy, będzie posługiwało się tylko takim slangiem właśnie.

Możesz też wymieniać listy. Co być może będzie dla ciebie łatwiejsze – zwłaszcza na początku. Przy pisaniu listu nie goni cię czas. A skoro tak, to możesz w każdej chwili sięgnąć po słownik, czy skorzystać z translatora.

Gry po angielsku

Tym razem mowa nie o tych wirtualnych, a planszowych. Prawdziwym ewenementem, pomocnym przy nauce języków obcych są SCRABBLE, które powstały już chyba w milionie wersji. Gra uwielbiana przez rodziców, którzy próbują nauczyć swoje dzieci czytać. Ale również przez nauczycieli języków obcych – bo oni bardzo często wykorzystują scrabble podczas swoich zajęć. Trzeba wytężyć szare komórki a dodatkowo skupić się też na tym, by tworzyć słowa, które naprawdę istnieją.

Obcojęzyczne piosenki

Muzyka, jest idealnym medium do nauki języków obcych. Z resztą, nie tylko. Bo każdą wiedzę łatwiej „zakuć” kiedy mamy możliwość wysłuchać jej w takiej formie. Zwłaszcza, jeśli rytm wpada w ucho.

Nauka języków obcych w domu jest możliwa, pod warunkiem,że odpowiednio się za to zabierzesz. Już na początku ustal sobie zasady, których będziesz się trzymać bez względu na wszystko. Systematyczność, to podstawa. Bez niej nie osiągniesz zamierzonego efektu. Podobnie jest z różnorodnością. Jeśli jej zabraknie, szybko znudzisz się nauką języka. Pamiętaj też o tym, by na naukę nie poświęcać całego czasu. Kiedyś trzeba też odpocząć. Wtedy łatwiej przyswoić jakąkolwiek wiedzę.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. Marcin napisał(a):

    Osobiście korzystam z kursu online, który działa w przeglądarce. Ma również swoją aplikację mobilną, co umożliwia mi naukę gdziekolwiek i w każdej chwili. Uczy w zakresie wielu tematów. Można również dostosować stopień trudności. I jest darmowa. Super sprawa 🙂 Polecam każdemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *