Strona Główna » Blogostrefa » Zapachy w domu nie zawsze są przyjemne. Jak z nimi walczyć?

Zapachy w domu nie zawsze są przyjemne. Jak z nimi walczyć?

Czasami, gdy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia, stwierdzamy, że czujemy się tam jak w domu. Dzieje się tak w związku z wieloma nieprzypadkowymi sprawami, aczkolwiek duży wpływ na takie odczucie mają zapachy w domu, które kojarzą się nam z naszym. Człowiek ma bardzo wyostrzony zmysł węchu – choć nie każdy. Jednak większość z nas, zwraca dużą uwagę na to, jaki zapach króluje w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Niestety te domowe, nie zawsze są przyjemne. Czy można z nimi walczyć? Oczywiście! Zaraz się o tym przekonasz!

Brzydkie zapachy w domu

Mogą się pojawić nawet wtedy, gdy dbasz o swoje rodzinne gniazdko najbardziej jak się da. Nie każdemu na przykład odpowiada zapach psiaka, który – no umówmy się – jest jednak dość charakterystyczny nawet wtedy, gdy wrzucimy wcześniej naszego pupila do wanny. Ale może być to też stęchlizna, pleśń, czy po prostu nieświeże powietrze. Jak uniknąć takich brzydkich zapachów? Czy można coś w związku z tym zrobić?

Postaw na odkurzanie

Jeżeli masz w domu dywany – a pewnie masz, bo bez nich nie jest już tak przytulnie, to zadbaj o ich świeżość. Jeżeli to wykładziny, których nie da się zwinąć, będzie z tym większy problem, ale i w tym przypadku sobie poradzisz. Używasz płatków mydlanych? Jeśli nie.. to koniecznie zacznij.. Rozrzuć je na podłodze, wetrzyj dokładnie, a później po prostu odkurz powierzchnię używając największej mocy. Jeśli dywan jest ciemny, świetnie odświeżysz go czyszcząc/nacierając wyparzonymi liśćmi herbaty.  Ale przede wszystkim, pamiętaj o regularności. Odkurzaj, i to nie tylko wykładziny i dywany. Odświeżaj też firanki – kiedy je wypierzesz i wypłuczesz w skoncentrowanym płynie do płukania, cały dom będzie nim pachniał. Warto też przygotować sobie spryskiwaczkę, do której wlejesz wodę i ulubiony płyn. Kiedy zapachy w domu staną się mało przyjemne, wystarczy, że rozpylisz taki mix na firankach a przesiąkną jego zapachem i otulą całe mieszkanie.

Pamiętaj też, że dywany, które można zwinąć i swobodnie wynieść na zewnątrz, warto „wietrzyć”, najlepiej na trzepaku, dzięki któremu przy okazji można się pozbyć wszystkich zanieczyszczeń.

Myj, szoruj, czyść

Zaopatrz się w łagodne środki do czyszczenia. Zapachy w domu można zniwelować również dzięki ich pomocy. Wprawdzie takie środki mają głównie konserwować meble i inne powierzchnie, ale zazwyczaj także pięknie pachną, i otulają tym zapachem dom. Dodatkowo czyszczenie pomaga też usunąć kurz, który nie sprawia dobrego wrażenia, gdy jest rozpylony na meblach.

Jeśli chcesz tylko usunąć zanieczyszczenia – również te trudne, możesz w tym celu wykorzystać tylko wodę, i ocet. Otrzymasz produkt tani, skuteczny, i bezpieczny. A dodatkowo wystarczy dodać do niego trochę soku z cytryny, co nie tylko zmieni zapach (bo ocet pachnie jednak dość intensywnie) ale także zmieni naszą miksturę, w środek bakteriobójczy.

Wiesz, że przyczyną brzydkich zapachów w domu często są też żarówki? Bo to na nich zbiera się kurz oraz brud wszelkiej maści – nawet tłuszcz. Pod wpływem ciepła, wydzielają wtedy nieprzyjemny zapach. Dlatego przy sprzątaniu, pamiętaj też o żarówkach.

A o wietrzeniu, pamiętasz?

W Twoim domu nigdy nie będzie pachnieć świeżo, jeżeli będziesz szczelnie zamykać okna. Wychodzisz na cały dzień do pracy? Nie szkodzi. Przejrzyj prognozy pogody. Jeśli zapowiadają piękny dzień, a Ty dodatkowo mieszkasz na piętrze, zostaw otwarte okna, najlepiej w równoległych pomieszczeniach, żeby zrobić przewiew. Gdy wrócisz do domu, zastaniesz w nim przyjemny zapach.

Odświeżacze powietrza

Jest ich całe mnóstwo. Nie każdy je lubi, nie każdemu odpowiadają. Ale jeśli dobierzesz odpowiedni zapach, na pewno dopasujesz go do gustu każdego z domowników. Ważne, by nie był zbyt drażniący, i ostry.

Możesz wybierać wśród odświeżaczy różnego typu. Począwszy od tych postawionych na biurku, z bambusowymi pałeczkami i płynem wlewanym do specjalnego wazonika (które dodatkowo pełnią jeszcze funkcje estetyczne) po te, które „uruchamiają się” same co kilkanaście minut i rozpylają po mieszkaniu Twój ulubiony zapach nawet wtedy, gdy Ty sam o tym nie pamiętasz.

Są też odświeżacze do kontaktu, w których wymienia się co jakiś czas specjalne wkładki, albo takie, z których ściąga się ochronną folię a one działają wtedy całą swoją mocą środka o galaretowatej konsystencji.

Warto też zainwestować w świeczki, które dodatkowo mogą stworzyć całkiem fajny klimat, idealny na romantyczny wieczór. Sprawdzają się również kadzidła – ale to już opcja naprawdę dla tych, którzy lubią intensywny zapach.

Zainwestuj w kwiaty

I to najlepiej w te cięte. Wprawdzie trzeba je często wymieniać, ale nic nie wniesie do domu tyle świeżego zapachu, co właśnie świeże kwiaty. Okres bzów już się skończył, a one potrafiły zabić każdy, nieprzyjemny zapach, ale bzy możesz zastąpić na przykład goździkami. Długim żywotem może poszczycić się na przykład lilia, która cudownie wygląda, a dodatkowo też pięknie pachnie, ale jednocześnie BARDZO intensywnie, i nie każdy ten zapach lubi.

Pochłaniacz zapachów

Można kupić gotowy, lub wykonać go samodzielnie. Przedział cenowy jest dość rozbudowany. Ale wykonanie własnego pochłaniacza to podobny koszt, dlatego jeśli nie masz pomysłu, lub liczysz każdą minutę, zainwestuj w gotowy pochłaniacz.

Pamiętaj, że zapach w domu zmienia też odświeżanie ścian. Na nich też zbiera się kurz, tłuszcz, i innego rodzaju brud. Dlatego regularnie myj ściany – o ile są pomalowane odpowiednią farbą. A jeśli nie, to kup taką, która jest ścieralna. Malowanie ścian również wpłynie na zmianę zapachu w mieszkaniu.

Dbaj o to, by w Twoim domu ładnie pachniało. Pamiętaj o tym, że Twoi goście, będą Cię z tym zapachem kojarzyć. Możesz go zmienić w prosty sposób, i w kilku zaledwie krokach. Dlatego nie czekaj dłużej. Poszukaj najlepszej opcji dla siebie, i ciesz się pięknym zapachem w domu.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *