Strona Główna » Dom i Rodzina » Co robić z dzieckiem, kiedy pada deszcz?

Co robić z dzieckiem, kiedy pada deszcz?

Co robić z dzieckiem, kiedy pada deszcz? Opcji jest bardzo dużo. I to nie tylko w przypadku, gdy mieszkasz w dużym mieście. Bo to, że za oknem jest szaruga wcale nie oznacza, że musicie się nudzić. W dodatku ten deszcz również można wykorzystać do kreatywnych zabaw. Jakie są nasze pomysły na ciekawe spędzenie tego czasu? Koniecznie sprawdźcie!

Kino (domowe)

Wiadomo, że kiedy pada deszcz najfajniej jest wybrać się na przykład do tradycyjnego kina. Obejrzeć sobie jakąś nowość w kinowym fotelu, spijając colę za 10 złociszy i zajadając popcorn – wcale nie tańszy. Do tego same bilety też do tanich przecież nie należą. No ale skoro pada deszcz, to raz, nie zawsze.

Czasem jednak warto wyjąć z domowych zbiorów jakiś fajny film i odpalić go na dvd. Ponadto, zakup płyty z takim filmem o wiele bardziej się opłaci, niż czteroosobowe wyjście rodziny do kina. Zwłaszcza, że popcorn można przygotować w domu – za mniej niż 2 zł. A i cola kupiona w markecie wyjdzie nam znacznie taniej.

Do tego klimat – zasłonięte okna, głośniki rozwieszone w pokoju, i może nawet projektor? to też zakup, który szybko się zwróci, a naprawdę będzie idealnym rozwiązaniem na deszczowe popołudnia. Można wtedy usiąść sobie pod ciepłym kocem, popijać tą colę, albo kakao, i rozkoszować się rodzinną atmosferą robiąc coś wspólnie, za pół darmo. A kiedy skończy się film, może już przestanie padać?

Domowy teatrzyk

I to znów opcja, która sugeruje oszczędzanie. Chociaż akurat teatr bardzo polecamy. Jest znacznie lepszą opcją niż kino. Rozwijającą. Jednak kiedy pada deszcz, warto pokombinować z teatrzykiem domowym. Bo najpierw to kilka chwil zabawy przy robieniu kukiełek, które wykonać można tak naprawdę ze wszystkiego. Drewniana łyżka, słomki, szmatki, serwetki, papier kolorowy, ogranicza Was tylko Wasza kreatywność.

Oczywiście można pokusić się o ściągnięcie gotowych wzorów kukiełek, ze stron internetowych, wtedy pracy jest mniej. W internecie znajdziecie także gotowe scenariusze do takich teatrzyków. A później wystarczy już tylko kilka krzeseł, koc…rodzinna publiczność. I można się bawić nawet kilka godzin.

A gdyby tak ten deszcz wykorzystać?

Bo kto powiedział, że w czasie deszczu dzieci się nudzą? Wcale nie muszą. I to ani dzieci. ani dorośli. Wystarczy tylko założyć kalosze, i płaszcz przeciwdeszczowy, i pozwolić im się wybrudzić. Przecież z cukru nie są, i na pewno się nie rozpuszczą, a ile fajnej zabawy będą miały, to ich. Z resztą… Nie jeden dorosły z pewnością też chętnie czasem poczułby się jak świnka Peppa.

Kiedy pada deszcz, czytaj książki

Dzieciom zazwyczaj szkoda tego słonecznego czasu, na poznawanie książkowych historii. Zwłaszcza, jeśli miałyby je czytać same. Ale nuda jest o wiele gorsza, od robienia czegoś, na co może nawet nie zawsze jest ochota. Deszczowa pogoda to czas, kiedy można spróbować zaszczepić dziecku miłość do książek. Najlepiej zacząć od czegoś lekkiego. Pokazać im tytuły, które na samych rodzicach robiły zawsze duże wrażenie. A jeśli i Twoje dziecko pokocha książki to możesz mieć pewność, że gdy tylko następnym razem zacznie padać deszcz, nie będzie trzeba już go namawiać po sięgnięcie po którąś z waszej rodzinnej biblioteczki. Gwarantujemy!

Wspólne gotowanie

Nie ma lepszej zabawy niż ta w kuchni. Zwłaszcza wtedy, kiedy nikt nie krzyczy, że na podłogę spadło trochę mąki. A w deszczową pogodę, też przecież trzeba coś zjeść. Dlatego może warto pokombinować wspólnie w kuchni? Stać się na chwilę włoskim kucharzem, który zaserwuje najlepszą pod słońcem pizzę, przygotowaną małymi rączkami? Niech dziecko samo obłoży ciasto ulubionymi dodatkami, a później pomoże włożyć je do piekarnika. Koniecznie nastaw też minutnik, który da znać o tym, że pizza już jest upieczona. Masz gwarantowaną chwilę spokoju, bo mały kucharz nawet nie odejdzie od piekarnika przez kolejnych 20 minut. Uważaj tylko, żeby się nie poparzył.

Kiedy pada deszcz, graj w gry planszowe

Polecamy szczególnie te, które są ponadczasowe. No bo taki chińczyk czy grzybobranie, chyba nigdy się nie nudzą. Zwłaszcza, że wydawcy dorzucają w tych grach wciąż nowe elementy, dzięki którym każda taka podróż przez grę jest bogatsza o kolejne przygody.

Gry rodzinne to opcja nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, bo można się z nimi naprawdę nieźle pośmiać. Polecamy także gry typu kalambury, statki, czy kółko i krzyżyk. Takie proste, a potrafi zająć i dziecko, i dorosłego na dłuższy czas.

Koloruj

I to, wbrew pozorom, także nie tylko opcja dla dzieci. Bo coraz bardziej popularne stają się kolorowanki antystresowe, z milionem malutkich elementów, które tak bardzo wciągają, że nawet się tego nie spodziewasz. Zaopatrz się więc w pisaki lub kredki o wyrazistych kolorach, i maluj. A tymczasem deszcz pójdzie sobie w siną dal.

Uporządkuj zdjęcia

To może być fajna okazja do sentymentalnej, rodzinnej podróży. No bo czy na co dzień masz czas na takie rzeczy? Raczej nie. A teraz możesz wybrać sobie te najpiękniejsze kadry, zamknąć je w jednym folderze, i zanieść do studia fotograficznego, lub wysłać je poprzez serwer internetowy, a za kilka dni, będziesz je już wkładać do rodzinnego albumu.

Ruch, to zdrowie

I jeśli już naprawdę nie masz ochoty na spacer w deszczową pogodę, to może warto chociaż urządzić sobie mini disco? Zaproś dzieciaki do zabawy. Włączcie ulubioną muzykę, i tańczcie, aż zabraknie Wam tchu. W zdrowym ciele, zdrowy duch, także nikt na pewno na tym nie ucierpi, zabawa będzie przednia, a Ty się trochę rozruszasz, a przyda się to Tobie zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień siedzisz w biurze.

Opcji, na spędzanie czasu kiedy pada deszcz jest naprawdę dużo, i tak naprawdę można by wymieniać bez końca. Wystarczy odrobina kreatywności, i chęci, by z pozoru nudny dzień, stał się fajną, rodzinną przygodą pełną uśmiechniętych chwil. My jednak, życzymy Wam tylko słonecznych dni. Niech się spełni!

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *