Strona Główna » Blogostrefa » Czy to jest przyjaźń?

Czy to jest przyjaźń?

Wydawać by się mogło,  że nie ma już ludzi bezinteresownych. Że każdy przychodzi do nas tylko po coś. Że prawdziwa przyjaźń w tych czasach już nie istnieje. Idąc tym tropem można by rzec, że ludzie są teraz niezwykle samotni. Bo nie ufają, i nie dają innym szans, zatem nikogo wokół nich nie ma, i gdy przychodzi wieczór, wolny weekend, jedyne na co mogą sobie pozwolić to lampka wina, którą piją samotnie. Bo nie ma obok nikogo, komu można by podać rękę, pogładzić go po włosach, czy choćby powiedzieć mu, jak bardzo nam na nim zależy. Będąc obok kogoś, pewnie wiele razy zadawałeś sobie pytanie – czy to jest przyjaźń? Czy on jest tu tyko po coś? Trudno było uzyskać na nie odpowiedź. Tym razem to my podpowiemy tobie, jak wygląda prawdziwa przyjaźń.

Czy to jest przyjaźń, czy tylko złudzenie?

Podobno żeby móc poznać prawdziwego przyjaciela, najpierw musimy wiedzieć, jaki on powinien być. Jaki zbiór cech powinien posiadać. Bo tylko osoby z tymi cechami będziemy w stanie dopuścić do siebie na tyle blisko, by mogły stać się naszymi przyjaciółmi. To wtedy właśnie, między ludźmi tworzą się wyjątkowe relacje, które budują silną więź, przeistaczającą się z czasem w przyjaźń. Jak ocenić, czy to całe uczucie ma szansę ewoluować, i stać się prawdziwą przyjaźnią? Jakie cechy, i zachowania o tym przeświadczają ?

  • akceptujecie siebie wzajemnie? Choćby nie wiadomo jak bardzo któreś z was było zdziwaczałe dla świata, wam to absolutnie nie przeszkadza? Dobrze się z tym czujecie, i nawet uznajecie to wszytko za zaletę drugiej osoby? Jeżeli nie próbujecie się wzajemnie na siłę zmieniać, i akceptujecie się w stu procentach, to jesteście dla siebie idealnym materiałem na przyjaciół.
  • interesujecie się prawdziwie swoim życiem – jeżeli trafiasz na kogoś, kto gada tylko o sobie, i wcale nie interesuje go to, co dzieje się w twoim życiu bądź pewien, że przyszedł się tylko wyżalić. Pewnie chce cię w jakiś sposób wykorzystać, bo i tak nie obchodzi go to, co się z tobą stanie. W związku z tym uważaj szczególnie na takie osoby – to mogą być nawet wampiry emocjonalne.
  • jest zawsze gotów do pomocy – nieważne czy się wali, czy pali, czy dzieje się coś jeszcze innego. Gdy prawdziwy przyjaciel wyczuje, że naprawdę potrzebujesz jego pomocy, nie odpuści, i choćby miał rzucić wszystko, co dla niego ważne, będzie dla ciebie rycerzem, który będzie na każde twoje zawołanie. A najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że on wcale nie będzie oczekiwał od ciebie chwalebnych pieśni, ani podziękowań czy rewanżu, bo będzie miał prawdziwą przyjemność z tego, że może tobie pomóc.
  • masz w nim wielkie oparcie  – codziennie zapyta co u ciebie, i jak się czujesz. I naprawdę się tym interesuje. A kiedy tylko uzna, że dzieje się u ciebie coś złego, z całych sił będzie się starał wprowadzić cię w dobry nastrój. Prawdziwy przyjaciel chce zawsze sprawiać, by osoba dla niego ważna była szczęśliwa, i zrobi dosłownie wszystko, żeby tak było. Dodatkowo on rozumie, że czasem nie warto o nic pytać, i że wystarczy z kimś po prostu posiedzieć w ciszy. Zawsze możesz liczyć na jego wsparcie. Zawsze jest – nawet wtedy, kiedy inni odchodzą.
  • ma poczucie humoru- nieważne, czy jest ironiczny, czy po prostu potrafi się śmiać. Istotne, by nie uważał się za pępek świata, i nie był narcyzem. Jeśli ma dystans i do siebie, i do świata – to już punkt dla niego. Takich ludzi lubimy. I tacy właśnie są idealnym materiałem na przyjaciół.
  • niezależność- zastanawiasz się pewnie, jakie znaczenie ma ta cecha w zwyczajnej przyjaźni. Okazuje się jednak, że naprawdę ma. Bo przyjaciel powinien moc nam pomóc w każdej sytuacji. A to w znacznym stopniu wiąże się z jego niezależnością, i samodzielnością.

Cienka nić od przyjaźni do miłości

Istnieją potwierdzone przypadki, w których to przyjaźnią się osoby odmiennych płci. Jest to zwykle dość trudna relacja, ale może istnieć w przypadku, gdy dwoje ludzi się sobie po prostu nie podoba. Kiedy jedno drugiego zwyczajnie nie pociąga.Ale istnieje ryzyko, że kiedy dwoje ludzi pozna się bliżej, nagle wygląd zejdzie na dalszy plan lub zaiskrzy coś między nimi i osoba, która wcześniej wydawała się nam być zupełnie nieatrakcyjna fizycznie, zaczęła się nam podobać.

Skąd wiadomo, kiedy nastał ten moment? Gdy zwyczajna przyjaźń przeradza się w większe uczucie, i dwoje ludzi chce zacząć coś razem budować? Trzeba wziąć pod uwagę, że często zdarza się też tak, że to tylko jedna osoba chce czegoś więcej, bo drugiej wciąż wystarczają te same relacje. Co wtedy zrobić? Czy ciągnąć kłopotliwą znajomość dalej, czy ją zwyczajnie przerwać, choć przecież to nie takie proste.

Często osoba zakochana nie wyznaje przyjacielowi swoich uczuć. Kocha sobie po cichutku czekając, choć tak naprawdę to sama nie wie na co czeka, i czy jest sens czekać. Zdarza się, że po wielu latach takiego oczekiwania nagle wydarza się coś, co pozwala im skonkretyzować założenia znajomości czy przyjaźni i zbudowana na silnych fundamentach staje się owocnym związkiem. Czy jednak warto to ukrywać? Czy lepiej porozmawiać szczerze o uczuciach. Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. Wiadomo jednak, że prawdziwa przyjaźń zdarza się niezwykle rzadko, i kiedy już jej doświadczamy, warto o nią dbać i robić wszystko, by trwała wiecznie.

Jeśli chcesz mieć przyjaciela, bądź też przyjacielem dla niego. Pokazuj, że tobie zależy, pielęgnuj waszą relację, bo nawet najpiękniejszy kwiat może uschnąć, jeśli się go nie podlewa. Znajdź umiar – bo każdą roślinę można też przelać , ale pielęgnuj ją tak dobrze, jak tylko potrafisz.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *