Strona Główna » Blogostrefa » Jak przechowywać kwiaty w wazonie, by jak najdłużej cieszyły oko

Jak przechowywać kwiaty w wazonie, by jak najdłużej cieszyły oko

Co wręczyć kobiecie, czy mężczyźnie,  z okazji jakiejś okazji, albo i bez niej? Oczywiście bukiet kwiatów. Jest to upominek na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w absolutnie każdej sytuacji, i nie trzeba będzie się zastanawiać czy jest taktowny, czy też nie. Zazwyczaj trzymamy wtedy kwiaty w wazonie, i chcielibyśmy, żeby cieszyły oko jak najdłużej. Nie zawsze się to jednak udaje. Mawia się, że jeśli ktoś da kwiaty szczerze, na pewno postoją. Jeżeli jednak tej szczerości zabraknie, to zwiędną bardzo szybko. Warto jednak spróbować je trochę „podrasować” i dodać im życia choćby na kilka dni więcej. Jak to zrobić? Oto nasze sprawdzone sposoby!

Kwiaty w wazonie – zadbaj o łodygi

Właśnie od łodyżek, powinniśmy zacząć pielęgnacje naszych kwiatków. Weź bukiet do ręki, i odpowiednio się nim zajmij. Poobrywaj zżółknięte liście, i wszystkie te, które znajdują się nisko, nie potrzebujesz liści w wazonie, więc oberwij ich odpowiednią ilość.

A teraz przyda się ostry nóż, bo będzie cięcie. Łodyżki kwiatków umieść pod wodą, i obetnij niej więcej o dwa centymetry jak najbardziej ostrym nożem, i koniecznie pod kątem około czterdziestu pięciu stopni. Nie sięgaj po pożyczki – wprawdzie tak może i wygodniej, jednak musisz wiedzieć, ze one tylko zmiażdżą łodyżki, co uniemożliwi naszym roślinkom pobieranie wody w takich ilościach, w jakich będzie to konieczne.

Teraz możesz już nalać letniej wody. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój bukiet ma cieszyć Twoje oko jak najdłużej, to musisz obcinać łodyżki każdego dnia. Zmieniaj przy okazji wodę.

Mycie kwiatów

Brzmi to zapewne dość niewiarygodnie, a jeszcze bardziej niemożliwie zabrzmi, gdy dowiesz się, w jaki sposób, i czym masz te kwiatki umyć. Otóż w tym celu masz wykorzystać ciepłą wodę, a także płyn do naczyń, najzwyklejszy, taki, którym codziennie myjesz naczynia. Masz to zrobić, by usunąć z łodyżek bakterie wszelkiego rodzaju, które po zanurzeniu w wodzie z wazonu sprawiłyby, że prędzej by się ona psuła.

Oczywiście wodę w wazonie trzeba zmieniać codziennie, jednak pamiętaj, by nie nalewać wody pitnej. Zdecydowanie lepsza będzie taka destylowana, lub najzwyklejsza kranówka.

Dobrze nawodnione roślinki, postoją w wazonie dłużej. Dlatego nawadniaj je też dodatkowo od zewnątrz. Wystarczy przygotować sobie zraszacz – nawet po jakimś środku chemicznym, dobrze umyty wodą z płynem do naczyń, no i spryskiwać kwiatki po dwa, trzy razy dziennie, niewielką ilością wody.

Miejsce też jest ważne

Jeśli chcesz, by kwiaty w wazonie postały jak najdłużej, musisz też zadbać o odpowiednie miejsce dla nich. Chociaż może się tobie wydawać, że rośliny kochają słońce, to niestety nie wolno ich stawiać w tym pełnym. Nasłonecznione miejsca są dobre, jednak wybieraj takie, by twoje rośliny nie były wystawione na pełne słońce przez cały dzień.

Zwróć też uwagę by zimą, nie stawiać wazonu z kwiatami przy kaloryferze. Najlepiej poszukaj cienia, i chłodu. Nie kładź też kwiatów obok owoców. Dlaczego? Okazuje się, że owoce wydzielają gazy, które są dla kwiatów niezwykle szkodliwe, przez co wcześniej tracą swoją trwałość.

Odżywiaj kwiaty w wazonie

Dużo łatwiej jest z roślinami z doniczek. Nawozimy je przez cały rok, i czerpią z gleby tyle dobrego, ile potrzebują. W przypadku rośli ciętych, często pojawia się problem z nawożeniem. Jak się z tym problemem uporać? Po pierwsze, odwiedź kwiaciarnię. Tam kupisz specjalne odżywki dla roślin. Możesz też przygotować tak zwaną domową pożywkę. W tym celu, wsyp do wody w wazonie cukier, sok z cytryny, i wybielacz, w określonych proporcjach. Koniecznie dolewaj tą mieszankę zawsze, gdy zmieniasz kwiatom wodę, czyli codziennie. Jeśli nie masz pod ręką cytryny, a korzystasz w domu z octu jabłkowego, możesz go wlać w zamian.

Na poprawę kolorytu oraz przedłużenie ich życia wpłynie także gazowany, słodki napój – na przykład Sprite. Ogromna zawartość cukru sprawi, że roślinki dostaną energię, tak niezbędną im do życia.

Wodę trzeba czasem odkażać

Jak widzisz, dbanie o cięte rośliny jest dość wymagające. Jeśli w wodzie namnożą się grzyby i bakterie, kwiaty szybko zgniją, a tego chcemy uniknąć. Dlatego warto dodawać do wody w wazonie różnych specyfików. Na przykład płynu do płukania jamy ustnej – w ilości jednej łyżeczki. Można też wrzucić na dno wazonu pieniążek – ale koniecznie mosiężny, czyli którychś z żółciaków.

Można też przygotować mieszankę z wódki i cukru, albo cukru i chemicznego wybielacza.

A jeżeli chcesz, żeby Twoje kwiatki jak najdłużej nie osypały się z kolorowych płatków, to zaraz gdy je dostaniesz, spryskaj je lakierem do paznokci. Tak – to na pewno nie zaszkodzi. Z resztą, wiele kwiaciarni stosuje ten trik.

Jeżeli zastosujesz się do naszych uwag, Twoje kwiaty w wazonie będą stały dużo dłużej. Może się zdarzyć, że nawet kilkanaście dni. Pamiętaj, by codziennie je podcinać, jednak tylko za pierwszym razem aż o 2 cm. Później wystarczy po pół centymetra. Powodzenia!

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *