Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Jak skutecznie usunąć kamień i rdzę?

Jak skutecznie usunąć kamień i rdzę?

Na umywalkach, zlewie, sedesie, w brodziku, na wannie czy słuchawce prysznica – wszędzie mogą osadzać się kamień i rdza. To główni „wrogowie” każdej pani domu. Czy istnieją skuteczne sposoby walki z nimi?

Dlaczego osadza się kamień i rdza?

Białe naloty z kamienia na armaturze w łazience czy w kuchni to częsty problem estetyczny. Kamień szpeci każdą wannę, umywalkę i toaletę, a biały nalot nie tak łatwo usunąć, ponieważ nawet szorowanie go szczotką ryżową może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Czy wiesz że…?

Woda z dużą zawartością żelaza lub wapnia powoduje, że na elementach armatury osadza się biały nalot – kamień, który może przytkać wylot wody w kranie i prysznicu.

Kolejnym problemem w łazienkach, toaletach, pokojach kąpielowych i w kuchni, jest osadzająca się na elementach metalowych rdza. Powstaje ona wówczas, gdy metal jest przez dłuższy czas narażony na kontakt z wodą, a niestety mamy z tym do czynienia w przypadku suszek z okapnikiem metalowym, sitkami w zlewach i umywalkach czy prysznicem i deszczownicą.

Zarówno kamień, jak i rdzę, można usuwać z wykorzystaniem naturalnych preparatów o właściwościach czyszczących, jak i powszechnie dostępnych w sklepach detergentów.

Naturalne detergenty

Z dostępnych w lodówce produktów spożywczych można stworzyć skuteczne płyny i proszki do mycia poszczególnych rozwiązań w naszym mieszkaniu. W walce z naciekami z kamienia i rdzy bardzo pomocny będzie ocet. Należy nim zalać miejsce z osadem lub przyłożyć do niego namoczoną szmatkę czy wacik z octem. Po godzinie można wziąć się za szorowanie danej rzeczy, najlepiej z wykorzystaniem twardej szczoteczki do zębów, dzięki której dotrzemy do każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Jeśli zabrudzenia są szczególnie duże i uciążliwe, do octu można dodać sodę oczyszczoną.

Uwaga!

Roztwór ten po przygotowaniu zaczyna się mocno pienić. Jest to naturalna reakcja składników octu oraz sody oczyszczonej połączonych ze sobą.

Można też spróbować wyczyścić naloty z kamieni sokiem z cytryny, choć jest on mniej skuteczny od octu. Wykorzystuje się go w analogiczny sposób.

Detergenty chemiczne

W przypadku, gdy domowe sposoby usuwania kamienia i rdzy zawiodą, można skorzystać z dostępnych w sklepach detergentów chemicznych, m.in. żelu marki Tytan. Poradzą sobie one z zabrudzeniami na różnych powierzchniach, ale i tak nie unikniemy szorowania.

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *