Strona Główna » Gadżetomania » Dla domu » Jak wykorzystać tapetę we wnętrzu?

Jak wykorzystać tapetę we wnętrzu?

Tapeta jest materiałem wykończeniowym, który chętnie stosujemy w naszych domach. Współczesne produkty wykraczają daleko poza jedyne dostępne dawniej tapety papierowe. Ich różnorodności i bogactwo wzorów pozwalają na zaaranżowanie wnętrz w dowolny sposób. Jak możemy wykorzystać tego typu okładzinę?

Tapeta na ścianie na kilka sposobów

Tapety przeznaczone są do pokrywania ścian i w tej roli sprawdzają się znakomicie. W ich wykorzystaniu możemy jednak kierować się fantazją – nie musimy od razu tapetować wszystkich ścian w pokoju, by uzyskać zadowalający, modny efekt.

Warto wybrać jedną ścianę, która przyozdobimy tego typu okładziną – może to być np. ściana za łóżkiem, za sofą lub za telewizorem. Jeżeli zdecydujemy się na produkt o ciekawym wzornictwie, doskonale ożywimy za jego pomocą wnętrze, wprowadzając do niego nieco dynamiki.

Tapeta doskonale sprawdzi się też tylko na części ściany, np. w formie lamperii. Najlepiej wybrać w tym wypadku wyrób, który nie ulegnie zniszczeniu na skutek czyszczenia, szczególnie jeśli tego typu dekoracja ma także zabezpieczać ścianę przed zabrudzeniami (co ma miejsce np. w przedpokoju czy na kletce schodowej).

Za pomocą tapety zaakcentujemy również wybrane elementy konstrukcyjne obecne w naszym domu – mogą to być np. wnęki, filary, przegrody, skosy czy nawet podstopnice schodów.

Jeszcze jednym sposobem na wykorzystanie tapety jest wycięcie z niej wybranych kształtów – mogą to być np. figury geometryczne, podobizny ludzi, zwierząt albo budynków. Takie dekoracje doskonale zastąpią gotowe naklejki. Możemy stworzyć je z jednego bądź kilu fragmentów tapet i nadać im pożądane rozmiary – takie dekoracje idealnie sprawdzą się w np. w pokojach dziecięcych.

Warto pamiętać, że dzięki poprzez różne rodzaje tapet, możemy zastosować je praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu, łącznie z kuchnią, a nawet łazienką. Więcej informacji o poszczególnych produktach znajdziemy np. w poradniku Castoramy.

Tapeta w nietypowej roli

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy użyciu tapety odnowić lub odmienić wizerunek poszczególnych elementów wyposażenia. W tym celu przydatne będą pozostałości materiału, którego nie zużyliśmy w całości podczas oklejania ścian.

Dowolna tapeta pozwoli nam m.in. na odnowienie regału książki. Wystarczy, że okleimy nią tylną część mebla. Dopasowany fragment materiału możemy też umieścić pod szklanymi taflami wieńczącymi niewielkie stoliki, szafki, toaletki czy konsole, by zupełnie zmienić ich dotychczasowy charakter. Przyklejając okładzinę do ich blatów, również uzyskamy bardzo zadowalający efekt.

Podobnie jak w przypadku mebli, tapeta sprawdzi się również w celu odnowienia innych akcesoriów, np. parawanu, taboretu, wieszaków, tac, pojemników, ramek na zdjęcia czy choćby zwykłych kartonowych pudel – dzięki pokryciu ich dekoracyjnych materiałem staną się eleganckimi dodatkami o zupełni niepowtarzalnym wyglądzie, a przy tym w pełni funkcjonalnymi.

W końcu, tapety posłużą nam też do wykonania ciekawych dekoracji, które urozmaicą wystrój wnętrza. Najprostszym rozwiązaniem jest oprawienie fragmentu okładziny w zwykłą ramkę – w ten sposób tapeta zagości na ścianie w zupełnie innej niż do tej pory roli.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. zdrowieiwypoczynek napisał(a):

    Na to, że tapetę można wykorzystać do stworzenia ciekawych ramek na zdjęcia nie wpadłam! dzięki za pomysł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *