Strona Główna » Blogostrefa » 4 sposoby na to by sprawdzić, czy to prawdziwa przyjaźń

4 sposoby na to by sprawdzić, czy to prawdziwa przyjaźń

O przyjaciołach mówi się, że są oni rodziną z wyboru. Prawdziwa przyjaźń niekiedy pojawia się znikąd i łączy osoby o kompletnie różnych osobowościach i charakterach, a czasem jest poparta podobnymi poglądami na świat i życie. Niezależnie od podstaw, każdy choć raz zastanawiał się, czy przyjaciel jest tym prawdziwym.

Prawdziwa przyjaźń to troska

Prawdziwy przyjaciel zawsze powie prawdę. To osoba, która twardo postawi cię na ziemi kiedy zaczynasz, mówiąc kolokwialnie, odlatywać. Wśród innych zawsze stanie po twojej stronie, ale za zamkniętymi drzwiami powie ci, gdzie tkwią luki w twoim sposobie myślenia. Potrafi jednak przekazać swoją opinię w taki sposób, aby nie zranić twoich uczuć. Okazuje wsparcie zamiast bezmyślnie krytykować.

Prawdziwa przyjaźń charakteryzuje się troską. Jako że przyjaciel wie, co się u ciebie dzieje, wie na co cierpią twoi rodzice, albo z jakimi problemami ty sama się borykasz, zapyta. Może być na drugim końcu świata, więc oczywiście nie rzuci wszystkiego naraz, by przyjechać, ale być może rzuci wszystko, by połączyć się z tobą na skypie lub porozmawiać przez telefon.

Prawdziwa przyjaźń to szacunek

Prawdziwy przyjaciel rozumie skąd wynikają twoje poglądy na świat i w związku z tym nie ocenia twojego sposobu postępowania. Może się z nim nie zgadzać i mówi ci o tym, ale nie traktuje cię z góry za każdym razem kiedy opowiadasz się zdecydowanie po innej stronie światopoglądowej barykady. Nie ma też pretensji o to, że przestałaś się do niego odzywać, bo np. urodziłaś dziecko, masz natłok obowiązków w pracy lub chorowałaś. Rozumie, że drugi człowiek prowadzi własne życie i cieszy się z tego, że go do niego zapraszasz.

Prawdziwa przyjaźń nie zazdrości

Mowi się, że najlepszych przyjaciół poznaje się w biedze. To prawda, ale ile ludzi rozeszło się z powodu sukcesu? Prawdziwy przyjaciel potrafi docenić, że cieżko pracujesz na swój dorobek finansowy, rodzinny lub karierę i wspiera cię w tym, nawet jeśli sam jest w dołku. Jeśli nawet pojawia się uczucie zazdrości między wami, to potrafi je skierować na pozytywne tory, np. w celu mobilizacji samego siebie do cięższej pracy.

Prawdziwa przyjaźń to zaufanie

Jeśli przy każdym spotkaniu słyszysz informacje na temat innych osób, które ewidentnie nie miały ujrzeć światła dziennego, jaką możesz mieć pewność, że inni znajomi nie wiedzą już wszystkiego o tobie od twojego przyjaciela? Przyjaciel to taki człowiek, który jest godny twojego zaufania i tak samo traktuje ciebie.

Przede wszystkim, jednak, jeśli w ogóle zastanawiasz się czy osoba, którą uważasz za przyjaciela, naprawdę nim jest, oznacza to, że w waszym związku coś nie gra. Prawdziwi przyjaciele mogą się kłócić, ale podstawa tej relacji pozostaje niewzruszona. Niestraszne im będą inne drogi życiowe, dystans do pokonania i światopogląd. Pamiętaj jednak, że ty również musisz wykazać się wszystkimi cechami dobrego przyjaciela, bo prawdziwa przyjaźń, nade wszystko, jest obustronna

 

Autor: Beata Uzarska – Juszkiewicz

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *