Gandhi potrafił w prostych słowach zawierać najważniejsze treści. Jeśli ty sama jesteś wiecznie niezadowolona, nie okazujesz życzliwości innym ludziom, w jaki sposób świat miałby ci się odwdzięczyć? Warto się uśmiechać, ponieważ uśmiech wywołuje uczucie życzliwości u innych. Kiedy ty miałaś zły dzień, uśmiech drugiej osoby nieraz na pewno poprawił twoje nastawienie. Warto się odwdzięczyć.
Uśmiech to taki rodzaj mimiki, na który reaguje mózg. Ten z kolei wysyła synapsami wiadomość rdzeniowi kręgowemu, że oto nadszedł czas wydzielania tych wszystkich wspaniałych hormonów szczęścia, które składają się na nasze poczucie radości i spełnienia. Co ciekawe, nie ma znaczenia czy uśmiech jest szczery, bo w dobrej wierze mózg można bardzo łatwo oszukać.
Duży stres może wywoływać symptomy podobne do ataku paniki: podwyższone tętno i ciśnienie, przyśpieszony oddech, ból brzucha, nadmierne pocenie. Jednak warto się uśmiechać z powodu hormonów szczęścia, które są wydzielane i które niwelują te oznaki. Dodatkowo, kiedy ciało jest zrelaksowane, system odpornościowy pracuje na swoich najwyższych obrotach, dlatego dodatkowo chroni cię przed sezonowymi dolegliwościami.
Kiedy wkraczasz do pokoju pełnego nieznanych ludzi uśmiechnięta, roztaczasz wokół siebie aurę osoby, która nie boi sie wyzwań i jest pewna siebie. Może to być szczególnie przydatne podczas rozmowy o pracę, randki, lub przyjęcia, na którym znasz dosłownie jedną osobę. Uśmiech, jak w reklamie, przyciąga wzrok a twarz wydaje się atrakcyjniejsza.
I jest zaraźliwy! Kiedy widzisz na ulicy osobę, która bez oporów się do ciebie uśmiecha, otrzymujesz zastrzyk pozytywnej energii i chętnie się nią dzielisz z innymi. Ten łańcuch radości powoduje, że ogólne samopoczucie jest lepsze, ciało zrelaksowane, a my-zdrowsi. Warto się uśmiechać!
Autor: Beata Uzarska- Juszkiewicz